„Žuvačka za uchom, medzierka medzi zubami…“ spieval už Robo Grigorov v 80.rokoch minulého storočia. Každý z nás poznáme niekoho, kto má svoju medzierku medzi zubami a je to preňho priam charakteristická črta.
Niektomu sa to vyslovene páči, niekomu nie. Mnoho ľudí sa ma za môj život spýtalo, čo ako zubárka na medzeru medzi zubami hovorím. Neviem to zrhnúť do pár viet a tak som sa rozhodla, že vám na túto tému napíšem úprimný článok. Medzierky dostali dokonca zubársky odborný názov. Medzierka medzi prednými zubami sa volá diastéma, medzierky v bočných úsekoch sa nazývajú tremata.
Medzera medzi mliečnymi zubami
Mnohé mamičky sa vyslovene trápia, že ich dieťa má medzi mliečnymi zúbkami medzierku. Musím vám povedať, že medzierky v mliečnom chrupe sú úplne normálne a nikto ich nerieši, pretože obrovské % detí medzierky má a dávať strojčeky na mliečne zuby kvôli nejakej medzierke by bolo úplne zbytočné.
Netrápte sa, máte dokonca výhodu. Ak sú medzi mliečnymi zubami medzierky, máte menšiu šancu na vznik medzizubného kazu. Neznamená to, že dieťa bude mať automaticky medzeru medzi trvalými zubami. Trvalé zuby sú oveľa širšie ako mliečne.
Medzera medzi trvalými zubami
Keď mliečne zuby vypadnú, tak trvalé máloktorému dieťaťu narastú hneď na ukážkové miesto. Niektoré deti majú zuby stesnané, niektoré medzi nimi majú medzeru. Chvíľku trvá, kým sa trvalé zúbky dostanú na svoje miesto.
Medzierka preto môže byť len dočasnou záležitosťou a rastom ďalších zúbkov okolo sa môže úplne stratiť. Pokiaľ ale dieťa má už takmer všetky trvalé zuby a medzera sa nezmenšuje, tak je pravdepodobné, že sa sama neuzavrie.
Uzdička
Uzdička je veľmi diskutovaným faktorom pri medzierke medzi prednými zubami. Pod hornou (ale aj dolnou) perou sa nachádza pruh tkaniva, ktorý spája peru a sliznicu v okolí ďasna. To, ako presne uzdička prebieha je vrodené a nedá sa to nijako z vašej strany ovplyvniť. Poznáme 4 typy úponu uzdičky:
- slizničný – Uzdička končí v sliznici a nijako nezasahuje do ďasna.
- gingiválny – Uzdička zasahuje do oblasti ďasna.
- papilárny – Papila je úsek ďasna medzi zubami. Uzdička prechádza sliznicou, ďasnom a končí v papile. Ľudovo povedané, uzdička zasahuje presne medzi zuby.
- papilou prechádzajúci – Uzdička nekončí v papile, ale pokračuje až na podnebie.
Najnebezpečnejší typ uzdičky je papilárny a papilou prechádzajúci. Tu môže uzdička zabraňovať zubom, aby sa k sebe priblížili. U detí sa môže uzdička sama spontánne upraviť, no nemusí sa tak stať. Pokiaľ uzdička vyslovene nezavadzia, tak u maličkých detí by som ju až tak neriešila.
Samozrejme, všetko je individuálne a je lepšie sa prísť do ambulancie ukázať. Pokiaľ uzdička pretrváva do výmeny predných zúbkov, je lepšie ju odstrániť. Ešte stále koluje mýtus, že sa toto robí zaživa. Na trhu sú úžasné anestetiká, že dieťa naozaj nič neucíti. V niektorých ambulanciách sa dá uzdičky zbaviť prerezaním laserom, no klasický spôsob je jej nastrihnutie alebo prerezanie v lokálnej anestéze. Pokiaľ by sa obrovská uzdička nechala medzi zubami, tak sa medzierka nikdy nespojí, pretože uzdička by tomuto spojeniu zabraňovala.
Ešte by som k uzdičke dodala, že pohybom pery môže ťahať ďasno a obnažovať krčok zuba. V niektorých prípadoch sa pohybom pery vytvára podtlak a pomocou uzdičky sa do žliabku medzi zubom a ďasnom nasáva povlak, kde sa hromadí a spôsobuje zápal. Či je vaša uzdička problém zistíte ľahko. Jemne odtiahnite peru. Ak uvidíte, že časť ďasna zbelela, tak to znamená, že uzdička vám ťahá ďasno a je lepšie ju dať preč.
Tip na článok – Zápach z úst: Čo ho spôsobuje a ako ho odstrániť?
Psychika detí
Niekedy medzierka trápi rodiča viac ako samotné dieťa. Je dôležité sa s dieťaťom o tom porozprávať a nezľahčovať jeho problém. Vieme, že v dnešnej dobe vedia byť detičky na seba v škole zlé a šikana je obrovský problém. Vysmievanie sa kvôli medzierke si zažilo veľa detí.
Mnoho detí je introvertných, že svojim rodičom nepovedia, ak ich niečo trápi. Zuby sú citlivá vec, medzierku vidno pri každom úsmeve. Niekto to berie ako svoju súčasť a je s tým úplne v pohode, medzierku riešiť nechce a žije s ňou spokojne celý život. Druhým zase medzierka vadí a hanbia sa ta ňu. Obidve varianty sú úplne v poriadku, dôležité je, aby ste sa vy alebo vaše dieťa cítili komfortne. Ak mu medzera nevadí, je to v poriadku. Ak dieťaťu medzera vadí a chce ju riešiť, tiež je to v poriadku.
Riešiť, neriešiť?
Všetko je na vašom rozhodnutí. Liečba môže pozostávať z viacerých krokov, najmä, ak je prítomná uzdička. Pokiaľ je ale prítomné šušlanie kvôli medzere, tak by som neváhala a medzeru riešila. Možností na liečbu je naozaj veľa, v ďalších krokoch sa pokúsim ich všetky spísať a vytvoriť menší prehľad možností, čo robiť s medzierkou, pokiaľ zavadzia.
Aké sú možnosti?
Ešte predtým ako prejdem k veci chcem poznamenať, že to, že vám pred 20 rokmi povedali, že sa vám medzera zmenšiť nedá a vy ste si na ňu zvykli, neznamená, že s ňou musíte fungovať do konca života. Akú možnosť presne zvoliť vám povie váš zubný lekár.
- frenulektómia alebo frenulotómia. Sú dva chirurgické výrazy, ktoré znamenajú odstránenie uzdičky. Predtým ako sa začne riešiť strojček na zuby a všetko ostatné je potrebné vyšetriť uzdičku. Môžete nosiť strojček, pokiaľ tam uzdička je a bude ťahať ďasno, tak sa medzierka vždy vytvorí. Pokiaľ má medzierku dieťa, tak uzdička môže brániť, aby sa zuby spojili a pritom by bolo tak jednoduché ju odstrániť a dať v mladom veku zubom šancu, aby sa spojili samé. Môže to pomôcť, nemusí to pomôcť, ale myslím si, že je veľmi vhodné najmä u detí toto vyskúšať.
- fixný strojček. Najčastejšie je indikovaný u detí, na zúbky sa nalepia ortodontické zámky a pomocou drôteného oblúka sa zúbky poposúvajú na svoje miesto a medzierka sa uzavrie. Tento spôsob je veľmi vhodný, pokiaľ je medzera veľká alebo je prítomná aj iná čelustnoortopedická anomália.
- neviditeľný strojček. S obľubou sem uvediem túto relatívnu novinku. Invisalign je skvelá vec, pokiaľ nechcete nosiť fixný strojček. Pozostáva zo sady priesvitných dláh a každé dva týždne budete nosiť novú. Dokáže zuby posúvať rovnako kvalitne ako fixný strojček.
- čiastočný strojček. Nie som čeľustný ortopéd, tak sa k tomu vyjadrím len okrajovo. Je možnosť nalepiť strojček dokonca z vnútornej strany a len na pár predných zubov, treba sa pýtať a informovať. U dospelých to môže byť veľmi vhodná metóda. Na zahraničných portáloch som videla prípad, ako zámky nalepili len na predné 2 zuby zvnútra a po ich spojení zbytok chrupu riešili kombinovanou terapiou.
- fazety. Na zuby sa z prednej strany nalepia keramické fazety, ktoré budú trochu širšie ako zub. Medzierka sa pomocou faziet uzavrie.
- korunky. Pokiaľ sú predné zuby s medzierkou, no prítomné sú napríklad medzizubné kazy a zuby sú celkovo nevzhľadné, v niektorých prípadoch sa dá zuby obrúsiť a nasadiť na ne korunky. Ak sú však vaše zuby bez akejkoľvek vady, nad touto možnosťou naozaj ani neuvažujte.
- modelácia z kompozitu. U malých medzierok sa dá urobiť takáto. Volám to rýchly proces s medzerou. Robí sa to len u malých medzier, pretože pokiaľ by bola medzera veľká, tak by bol zub neprirodzene široký. Princípom je, že sa zub pomocou plomby mierne rozšíri a medzera sa tým stratí.
- kombinácia. Na jednom slovenskom stomatologickom kongrese bola prednáška, kde predné stredné zuby k sebe priblížili a potom medzery medzi jednotkami a dvojkami uzavreli kompozitným materiálom. Estetický efekt bol naozaj úžasný. Ja som sa s tým v praxi ešte nestretla, no teším sa, keď to raz uvidím.
Tip na článok: Ako nahradiť vytrhnutý zub?
Aby sa medzera nevrátila
Koľko fór vzniklo na internete, kde sa píše, že sa medzierka po sňatí strojčeka vrátila, pretože zub ťahajú periodontálne vlákna naspäť a trvá, kým sa tento stav stabilizuje. Áno, medzera sa vrátiť môže, ale vieme tomu celkom efektívne zabrániť. Pokiaľ sa medzera uzatvárala pomocou strojčeka, vieme pod zuby nalepiť tenký nenápadný drôtik, aby sa opäť nerozostúpili.
Osmičky nezmenšia medzeru
Dovolím si tvrdiť, že toto je mýtus. Bolo dokázané, že osmičky nemajú absolútne žiadny dosah na predné zuby. Niektorí ľudia tvrdia, že sa im pokrivili zuby po tom, ako im začali rásť osmičky. Nie je to celkom tak, na svedomí to má proces, ktorý prebieha celý život. Nazýva sa mezializácia. Ide o to, že každý jeden zub sa časom posúva bližšie k strednej žiare. Deje sa to aj u ľudí, ktorí osmičky nemajú.
DIY braces
Neskúšať. Už som u tom písala v článku o krivých zuboch, no napíšem to aj sem. DIY braces je z angličtiny a znamená to „Urob si sám zubný strojček“. Skúšajú to najmä deti, ktoré sú na zuby dávajú gumičky, aby medzierku uzavreli. Zle mierený tlak na zub môže poškodiť parodont zuba, vychýliť koreň, takže pokiaľ zbadáte vaše dieťa pobehovať s gumičkou na zuboch, tak mu prosím vysvetlite, že takto to fungovať nebude a môže si tým ublížiť.