Každý z nás chce mať krásny biely úsmev ako z reklamy. Úsmev dopĺňa celkový výzor tváre a jeho estetiku. Ľudia s krásnym úsmevom sú si toho veľmi dobre vedomí, radi sa usmievajú a sympatickejšie pôsobia na svoje okolie.
Naopak, ak máme krivé zuby, snažíme sa nesmiať, aby nám zuby nebolo vidno. Niektorí ľudia si podvedome zakrývajú úsmev a pripravujú sa o bezstarostné úsmevné momenty. Deťom sa v škole za krivé zuby spolužiaci smejú a trpí ich psychika. Mnoho introvertnejších detí sa rodičom s týmto problémom ani neprizná, no verte, že krivé zúbky vedia potrápiť každého.
Problémy s krivými zubami
Okrem toho, že krivé zuby nevyzerajú esteticky pri úsmeve, skrývajú mnohé ďalšie problémy, ktoré si na prvý pohľad ani neuvedomíte.
• profil tváre. Poloha zubov ovplyvňuje to, ako vyzeráme, keď máme ústa zavreté. Keď sa pozriete na tvár z profilu, tak poloha horných aj dolných rezákov ovplyvní to, ako vaša tvár vyzerá. Napríklad, príliš výrazný predkus vytláča hornú peru dopredu a ruší estetickosť profilu.
• problémy s rečou. Medzera medzi zubami alebo príliš veľký predkus môžu ovplyvniť výslovnosť tzv. labiodentálnych spoluhlások. Sú to hlásky, na ktorých tvorbe sa podieľajú horné predné zuby. Pri ich veľmi krivej polohe môžete šušlať.
• problémy s odhrýzaním. Ak zahryznete a predné zuby sa vám neprekrývajú, máte problém. V normálnom chrupe sa predné rezáky prekrývajú približne 2mm. Ak sa neprekrývajú vôbec, anomália sa volá otvorený zhryz a je takmer nemožné s ním niečo odhryznúť.
• väčšie riziko pri úraze. Najmä deti s predkusom sú pri hre vystavené riziku, že si pri páde alebo údere vybijú predné zuby.
• medzizubné kazy. Krivé zuby nemajú ukážkový medzizubný priestor, aký vidíme v reklamách na medzizubné kefky. Niekedy sa stane, že vďaka polohe zubov sa do medzierky žiadna medzizubná kefka nezmestí. Vtedy ste odkázaní len na zubnú nitku. V takýchto priestoroch ľahšie vzniká zubný kaz alebo sa hromadí zubný kameň.
• abrázia zubov. Ak zavadzia jeden alebo skupina zubov, môže sa stať, že pri žuvaní a hryzení sa daný zub bude trieť o zuby oproti viac ako je normálne. Časom dôjde ku strate skloviny, prípadne až zubného dentínu.
Krivé zuby u detí
Keď začnú deťom vypadávať mliečne zúbky, môže sa stať, že tie trvalé začnú rásť nakrivo. Prečo vášmu dieťatku rastú trvalé zúbky nakrivo môže mať viac príčin.
Zárodky trvalých zubov sa nenachádzajú priamo nad mliečnymi zubmi, ale sú veľmi nahusto usporiadané za nimi. Toto usporiadanie má aj odborný názov, volá sa „kulisovité usporiadanie“ zárodkov trvalých zubov. Počas vývoja zuba sa musia dostať z tohto kulisovitého postavenia a nie vždy sa im to hneď na 100% podarí.
Trvalé zuby sú širšie ako mliečne, preto sa hneď nemusia zmestiť na svoje budúce miesto. Ako dieťa rastie, tak rastie aj čeľusť a sánka zväčšia svoj rozmer a zuby sa vedia vyrovnať aj samé, bez lekárskej pomoci.
Vplyv na rast zubov môže mať aj genetika. Ak máte v rodine geneticky menšiu čeľusť a väčšie zuby, môžu rásť nakrivo. Vtedy je už potrebné lekárske vyšetrenie.
V prípade veľmi krivých predných zubov nečakajte, kým bude mať dieťa všetky zuby trvalé. Navštívte vášho zubného lekára skôr, aby ste nič nepodcenili. Váš zubný lekár vás odošle k čeľustnému ortopédovi, ktorý sa rozhodne, ako bude prebiehať liečba. Ak vaše dieťatko dostane tzv. nočný strojček, je dôležité, aby ho naozaj nosilo.
Veľmi obľúbenou témou je detský cumlík. Je pravdou, že dokáže spôsobiť čeľustnoortopedické anomálie a aj krivé zuby. Neustály tlak gumenej časti dudlíka dokáže odtlačiť zuby tak, že vzniká otvorený zhryz.
Dôležité je vyšetriť aj uzdičku pod hornou perou. V niektorých prípadoch siaha až do ďasna, prípadne ešte ďalej, až medzi predné zuby. Uzdička môže spôsobiť, že medzi prednými zubami vznikne medzierka.
Tip na článok: Strach zo zubára
Krivé zuby v dospelosti
Mnoho dospelých si ešte stále myslí, že s ich krivými prednými zubami sa nedá už nič robiť, pretože sánka im už nerastie. Pravdou však je, že zuby majú stále možnosť sa posúvať. Ak má človek všetky zuby trvalé a parodont zuba má dobrý stav, je možné, aby človek podstúpil čeľustnoortopedickú liečbu.
Aké sú možnosti?
Možností ako dostať zuby na správne miesto je viac. Bohužiaľ vás sklamem, neexistuje veľmi rýchly spôsob, ako zuby rýchlo dostať na pôvodné miesto. Posun zubov musí byť pomalý kvôli tomu, aby sa stihla prispôsobiť kosť okolo zubov. Možností je viac.
• snímateľný strojček. Tento sa najčastejšie predpisuje u detí, ktoré ešte rastú a nemajú všetky zuby trvalé.
• fixný strojček. Klasický drôtikový strojček existuje vo viacerých variáciách. Môže byť celý kovový s farebnými gumičkami. V dnešnej dobe sa už vyrábajú aj keramické zámky, ktoré sú biele, prípadne priesvitné zámky. Drôtik na strojček existuje tiež v bielej farbe.
• fixný strojček nalepený zvnútra. Ak vám veľmi vadí, že by bol strojček viditeľný, dá sa nalepiť aj z vnútornej strany. Nevýhodou je, že zámky odierajú jazyk a strojček sa zvnútra horšie čistí.
• neviditeľný strojček. Absolútna novinka na trhu je neviditeľný strojček. Princíp pozostáva z toho, že na vaše zuby sa vyrobí séria priesvitných dláh, ktoré sa po istom čase menia. Väčšinou sú to 2 týždne, v prípade zrýchlenej liečby je to týždeň. Výhoda strojček je, že si ho môžete dať kedykoľvek dole a poriadne si umyť zuby.
Varovanie ohľadom DIY braces!
Na internete sa rozmohla výzva medzi deťmi. Tento trend je stále prítomný, deti radi vymýšľajú a Google vyhľadávanie je v dnešnej dobe priam zbraň.
DIY braces je strojček, ktorý si deti samé vyrobia doma. Poznáte také tie tenké gumičky na vlasy? Deti si ich omotávajú okolo predných zubov, aby nimi zmenšili medzeru medzi prednými zubami. Prosím, neskúšajte to, je to hlúposť!
Gumička skĺzne k ďasnu a dokáže ho škaredo poškodiť. V extrémnych prípadoch sa odhalil až koreň predných zubov. Zubu hrozí zápal, strata ďasna a kývavosť.