Každý z nás pozná niekoho, kto škrípe v noci so zubami. Okrem toho, že je to nepríjemné pre okolie, pretože sa nevyspí, škrípanie zubami vie ovplyvniť aj zdravie škrípajúceho človeka. Odborne sa toto ochorenie v zubárskej praxi nazýva bruxizmus.
Ide o silné, mimovoľné a nekontrolovateľné zovretie čeľustí, ktoré človek nevie vedome ovplyvniť. Vzájomný posun horných a dolných zubov oproti sebe vydáva nepríjemný škrípavý zvuk. Vyskytuje sa najmä v spánku, no existujú ľudia, ktorí škrípu a zatínajú zuby aj cez deň. Vtedy sa toto ochorenie volá bruxománia.
Kto najčastejšie škrípe?
Bruxizmus sa vyskytuje vo všetkých vekových skupinách. Môže postihovať už aj malé deti po prerezaní prvých zubov, škôlkarov, dospievajúcich, či dospelých jedincov. Takmer každý občas zaškrípe zubami, no nebezpečné sa to stáva vtedy, ak sa škrípanie zubov opakuje takmer každú noc.
Ochorenie postihuje rovnako ženy aj mužov, v niektorých rodinách sa vyskytuje častejšie. Človek môže škrípať zubami len isté obdobie svojho života.
Tip na článok – Bolí ma zub: Čo mám robiť?
A čo škrípanie u malých detí?
Škrípanie sa dokonca zvykne objaviť u malých detí, ktorým sa prerezali prvé zuby. Je to reakcia na prerezávajúce sa zuby a bolesť s tým súvisiacu. Ak však dieťatko neprestáva škrípať je možné, že je v miernom strese.
Deti veľmi citlivo vnímajú svoje okolie, odluku od matky, nemusí to byť nič vážne. Neprestávajte vaše dieťa pozorovať, pred spánkom ho skúste upokojiť.
Prečo škrípeme so zubami?
Pri spánku mozog človeka vydá signál, čeľuste sa zovrú. Môže to trvať stotiny sekundy, no často má človek silne zatnuté zuby aj niekoľko sekúnd a vzájomne ich o seba šúcha. Ide o poruchu koordinácie medzi nervami a žuvacím svalstvom. Často sa dáva do súvisu so psychickým vypätím človeka.

Faktory, ktoré môžu byť príčinou škrípania zubami
- nadmerný stres a vypätie. Keď sme napätí alebo sa príliš sústredíme, zvyšuje sa napätie nášho svalstva. Žuvacie svalstvo je na tieto stimuly veľmi citlivé, preto na stres reaguje zvýšeným napätím. Prejaviť sa to môže najmä v noci.
- zlé sny u detí.
- zvýšená aktivita pred spaním. Pozerali ste akčný triler? Mohol vás rozrušiť natoľko, že zatínate v noci zuby.
- nervozita, úzkostné stavy, výbušná povaha. Nedarí sa vám v práci? Niekto vás dlhodobo vytáča do vývrtky?
- psychiatrická diagnóza
- chrápanie, spánkové apnoe a iné poruchy spánku.
- abstinenčný príznak.
- anomálie postavenia zubov. Hlboký zhryz, veľký predhryz alebo progénny zhryz (predsunutá sánka)
- vrodené ochorenie mozgu u hendikepovaných detí
- lieky. Najčastejšie sa škrípanie zubov vyskytuje ako nežiadúci účinok antidepresív a antipsychotík.
Vo väčšine prípadov však za škrípanie zubov môže práve stres a naša psychická (ne)pohoda. Stať sa však môže aj to, že škrípanie zubami nemá jasnú príčinu a tá zostáva neobjasnená.
Aké sú príznaky škrípania zubami?
Ako prvý príznak sa objaví sťažujúce sa okolie, ktoré vás na to upozorní, pretože sa kvôli vášmu škrípaniu nevyspalo. U detí škrípanie spozorujú ako prví rodičia, v dospelom veku vás na to pravdepodobne upozorní váš partner.
Ďalšie príznaky:
- bolestivé a stuhnuté žuvacie svaly ráno pre prebudení
- problém otvoriť ústa pri rannom umývaní zubov
- bolesť sánkového kĺbu. Prejavuje sa bolesťou pred uchom a vystreľovaním do okolia.
- všimnete si, že vám ubudlo zo skloviny
- zvýšená citlivosť zubov
- niektoré zuby majú ostrý okraj, akoby boli zlomené
- poruchy spánku. Ráno sa budíte nevyspatí a neviete prečo. Vtedy môže mať škrípanie zubami súvislosť aj so spánkovým apnoe.
Prečo je to nebezpečné?
Nebezpečenstvo spočíva v tom, že dlhodobé škrípanie sa časom prejaví na samotných zuboch. Najprv môžu byť prítomné len praskliny skloviny. Neskôr sa pri dlhodobejšom škrípaní stenšuje vrstva skloviny, ktorá sa môže zodrať úplne a začne presvitať zubovina-dentín. Vtedy môže byť zub citlivý na teplé, studené alebo iné podnety. Niektorí ľudia škrípu tak silno, že ak tento problém neriešia, môže dôjsť až k otvoreniu dreňovej dutiny v zube.
Do ambulancií prichádzajú často ľudia v stredných rokoch s tým, že polovica ich zubov je nenávratne preč. Najviac zošúchané bývajú predné zuby, no trpia aj stoličky. Nadmerným opotrebovaním zubov sa môže prehlbovať zhryz, čo ovplyvňuje sánkový kĺb a spôsobuje bolesť. Najviac však týchto ľudí trápi estetika. Mrzí ma, že im nikto nepovedal skôr, že ich zúbky treba pred škrípaním ochrániť. Veľa ľudí si mohlo ušetriť kopec starostí. A peňazí.
Ako sa to rieši?
Ak vás trápi škrípanie zubov, riešenie je nočná dlaha na zuby. Nebojte sa, neprehltnete ju. Bude formovaná priamo na vaše zuby a bude na nich držať. Váš nočný stisk zuboradí ju tiež udrží na mieste. Veľa detí nosí nočné strojčeky na zuby a maximálne sa zobudia so strojčekom vedľa vankúša. Riziko, že by ste svoju dlahu zjedli alebo vdýchli, je minimálne.

Ako sa dlaha vyrába?
Treba prísť do zubnej ambulancie a informovať sa o možnostiach. Dlahy existujú rôzne, niektoré sú tvrdé, niektoré sú z mäkkého materiálu. Treba sa informovať, aký typ sa dá vyrobiť u zubného technika, ktorý spolupracuje s vašim lekárom.
Ak sa rozhodnete, že dlahu chcete, čakajú vás odtlačky hornej a dolnej čeľuste. Z nich si technik v laboratóriu vyleje sadrový model vašich zubov. Na ňom vyformuje dlahu, ktorú opracuje, vyčistí a pošle do zubnej ambulancie. Na ďalšom sedení si ju vyzdvihnete a vyskúšate.
Ako sa dlaha používa?
Dlahu si treba večer tesne pred spaním dať na zuby a ráno si ju dáte dole. V noci vám síce zuby zatínať nezabráni, no aspoň sa nebudú o seba vzájomne trieť a nezošúchate si z nich polovicu. O dlahu sa treba samozrejme starať, stačí ju ráno opláchnuť vodou a vyčistiť zubnou kefkou.
Doplňujúca liečba
Samozrejme, škrípanie zubov je príznak a nie príčina. Po tej treba pátrať. Prechádzate si obdobím plným stresu? Máte toho veľa v práci? Skúste poľaviť, porozprávať sa s príbuznými o svojom probléme. Moja mama hovorieva: „Pokiaľ nejde o život, nejde o nič.“
Nestojí vám to za vaše zdravotné problémy. Skúste pridať do vášho života viac pohybu, ten zvykne odbúrať stres. Pohybová aktivita párkrát do týždňa vám pomôže prísť na iné myšlienky. Dajte si pred spaním upokojujúci čaj a neriešte pracovné veci. Pomôže upokojujúca medovka alebo kamilky.
Doprajte si relaxačný kúpeľ alebo si prečítajte knižku. Pozitívne myslenie a pohoda pred spaním môže pomôcť tomu, aby ste v noci neškrípali. Vo veľmi vážnych prípadoch zatínania zubov je možné odporučiť lieky na uvoľnenie svalstva. Stisk zubov nebude tak silný, no všetko treba najprv prekonzultovať so zubným lekárom.