Vytrhli vám u zubného lekára zub, rana sa zahojila a po chýbajúcom zube ostalo len prázdne miesto. Keď sa medzierka nachádza vzadu a nikto ju nevidí, ľudia si skôr zvyknú, že zub nemajú. Chýbajúci predný zub je naopak nočnou morou mnohých ľudí.
Najmä ľudia, ktorí počas povolania prichádzajú do styku s veľkým množstvom ľudí, chýbajúci predný zub vnímajú ako veľké negatívum.
Prečo je chýbajúci zub problém?
Naše zuby majú mnoho funkcií. Po strate zuba sa každá z týchto funkcií znižuje a pokiaľ zub nenahradíte, už nikdy nebude 100%. Strata zuba zmení vo vašich ústach tieto funkcie:
• žuvanie – Zuby slúžia na rozhryzenie a rozomletie potravy, aby sa vám nedostávali do žalúdka veľké kusy jedla. Keď zuby nemáte, nemáte s čím väčšie kúsky jedla požuť a tie vám môžu dráždiť žalúdok. Niekedy sa nestane nič, pretože organizmus sa dokáže prispôsobiť, no u niektorých ľudí môže takéto dráždenie vyvolať až zápal žalúdka, gastritídu.
• výslovnosť – Ako deti sme sa smiali, keď nám vypadali predné mliečne zuby a všetci sme šušlali. V škole to bolo vtedy veľmi vtipné a s medzerou vpredu sme boli cool. Keď vám teraz chýba jeden z predných trvalých zubov, smiešne to už nie je. Máte problém vysloviť spoluhlásky ako s, v, c, f. A verte, počuje to aj vaše okolie.
• výška zhryzu – O tomto probléme mnoho ľudí nevie a nastáva pri strate zadných zubov. Normálne by sa vám vaše predné zuby mali prekrývať cca 2mm. Keď nemáte zadné zuby, váš zhryz sa prehlbuje, predné zuby sa viac abradujú. Nielen, že budete mať zošúchané predné zuby, môžete si privodiť problémy so sánkovým kĺbom.
• estetika – Táto časť vadí ľuďom najviac. Myslím, že dierku v úsmeve bližšie vysvetľovať nemusím, ľudia si ju veľmi rýchlo všimnú. Vy sa prestanete smiať, budete si rukou zakrývať úsmev a do konca života budete mať problém zasmiať sa na verejnosti. Trpí tým vaša psychika a vy sa ukrátite o krásne momenty plné úsmevu.

Aké zmeny sa dejú po vytrhnutí zuba?
Keď vám vytrhnú zub, najprv po ňom vzniká rana, ktorá sa hojí. Musí sa zahojiť ďasno aj samotná kosť. No po prvotnom zahojení rany začnú prebiehať ďalšie procesy, ktoré vôbec nie sú pozitívne.
• Výška kosti sa znižuje – Po zahojení rany prebieha remodelácia kosti a keďže v nej už nie je zub, tak sa výška a hrúbka kosti v tomto mieste zmenšuje. Strata kosti môže byť problém v budúcnosti, ak by ste chceli implantát, prípadne protézu. Preto s náhradou vášho zuba nečakajte príliš dlho.
• Susedné zuby sa naklonia do medzery – Keďže zuby, ktoré susedia s medzerou, nemá čo držať na svojom mieste, tak sa naklonia do medzery. Tým vzniknú ďalšie miesta a medzierky v ústach, kam sa môže usádzať zubný povlak a vznikať zubný kaz.
• Zuby oproti medzere povyrastú – Keďže zub, ktorý je oproti medzere v druhej čeľusti nemá protitlak pri žuvaní, tak mierne povyrastie. Môže sa tak odhaliť zubný kŕčok, ktorý bude citlivý alebo vznikne prekážka pri žuvaní a takýto vyrastený zub bude zavadzať.
Čo mám robiť?
Možno si teraz kladiete otázku, či sa týmto zmenám dá zabrániť. Áno, dá. Veľmi efektívne. Stratený zub treba po zahojení rany čím skôr nahradiť. Aké sú výhody, keď zub nahradíte?
• Vaše žuvanie, rozprávanie a estetika (a hlavne vaša psychika) nebudú vôbec trpieť.
• Nenastanú ďalšie zmeny vo vašom chrupe, ktoré by ste neskôr mohli ľutovať. Ich náprava môže byť niekoľkonásobne drahšia. Viete, lepšie sa rieši malý problém, ako veľký.
Tip na článok – Bolí ma zub: Čo mám robiť?
Aké sú možnosti náhrady chýbajúceho zuba?
Možností ako chýbajúci zub nahradiť je viac. Pre akú možnosť sa rozhodnúť vám pomôže určiť váš zubný lekár. Riešenie pre jedného pacienta nemusí byť ideálne pre iného, preto je voľba terapie chýbajúceho zuba veľmi individuálna. Príklady riešení chýbajúceho zuba sú nasledovné:
• mostík – Toto riešenie je najčastejšie zhotovované. Existuje viac druhov mostíkov. Podľa materiálu môže byť váš mostík kovový, kovokeramický alebo celokeramický. Možno ste počuli o takých pojmoch ako „zirkónový mostík“ a podobne, môžem váš ubezpečiť, že všetko sú to len druhy keramiky.
Podľa spôsobu upevnenia mostíka poznáme mostíky, ktoré držia na obrúsených susedných zubov a také, ktoré sú kotvené len v korunke susedných zubov. Nevýhodou prvého typu je, že vám musia obrúsiť susedné zuby na tzv. pahýle. Druhý typ je výhodný v tom, že susedné zuby sa nemusia brúsiť, len sa do nich urobia menšie zárezy, ako napríklad na medzizubnú plombu.

• cerec systém – Niektoré ambulancie majú túto novinku. Zjednodušene ide o to, že výroba mostíka (príp. zubných koruniek) neprebieha v laboratóriu, ale v ambulancii. Len chvíľku počkáte, kým ju prístroj vyrobí a odchádzate s novým zubom ešte v ten deň.
• implantát – Táto možnosť je vhodná, ak nemáte celkové ochorenie, ktoré by mohlo komplikovať implantáciu. Zároveň je dobré nad ním uvažovať, ak sú zuby susediace s medzerou bez plomby. Môj osobný názor je, že je škoda do nich zasahovať.
• protéza – Ak vám zúbkov chýba viac, mostíky vám neodporúčajú a nemôžete mať ani implantáty, je možné mať takúto snímateľnú náhradu. Ak vám vadia kovové háčiky, skúste sa spýtať na protézu bez nich. Existujú totiž aj také, volajú sa flexi protézy.
• protéza kotvená na implantátoch – Pokiaľ ste bezzubí a vďaka úbytku kosti vám protéza nedrží na svojom mieste, skúste sa svojho lekára spýtať na protézu kotvenú na implantátoch.
Záver
Dúfam, naozaj úprimne verím, že vás tento článok presvedčil, že s tou medzerou treba niečo robiť. Nič nie je stratené a ani také hrozné, ako sa to na prvý pohľad zdá.
Viem, že možno pre niektorých ľudí sa môže zdať protetické riešenie zuba drahšie. No vezmite si, na koľko iných vecí pomíňate aj viac počas roka a váš zub nie je záležitosť na rok, ale fungovať vám v ústach môže do konca vášho života. Nenechajte sa okradnúť o krásne usmiate momenty s rodinou len kvôli diere v úsmeve. Nestojí vám to za to.