Niekedy sa hovorí, že jazyk je obrazom nášho celkového zdravia. Mnohé celkové ochorenia sa môžu prejaviť na jazyku ešte predtým ako sú badateľné iné problémy v našom tele.
Vyplazte na seba občas jazyk v zrkadle a všimnite si, či je v poriadku. Malý problém na jazyku nás dokáže upozorniť na začínajúci veľký problém v tele. Biely povlak nemusí signalizovať nič vážne, môže to byť len dočasný stav a ako rýchlo prišiel, tak aj odíde. Naopak, biely fľak na jazyku môže znamenať aj kožné alebo rakovinové ochorenie. Biely jazyk je spoločným menovateľom mnohých ochorení od banalít po vážne stavy.
Ako vyzerá zdravý jazyk?
Zdravý jazyk má svetloružovú farbu, na jeho povrchu sa nachádza veľké množstvo nitkovitých papíl– výbežkov, ktoré patria do normálnej štruktúry jazyka. Na povrchu jazyka sa fyziologicky nachádza aj nepatrné množstvo povlaku- drobná vrstva nemusí znamenať žiadnu patológiu. Vzadu na jazyku sa nachádzajú aj väčšie papily, vytvárajú obraz V.
Papíl sa na jazyku nachádza 5 druhov– nitkovité, kužeľovité, hubovité, hradené a listovité.
Aké ochorenia postihujú jazyk?
Jazyk postihuje veľké množstvo ochorení. Môžu sa na ňom prejaviť alergie, autoimunitné ochorenia, nádorové ochorenia, ochorenia sliznice, deficit vitamínov, bakteriálne a kvasinkové ochorenia a iné. V tomto článku sa pozrieme na biely jazyk.
Tip na článok: Domáce bielenie zubov
Biely povlak na jazyku
V ústach žije veľké množstvo baktérií. Počas dňa, keď prijímame potravu obsahujúcu sacharidy, baktérie skvasujú cukry a vytvárajú bakteriálne produkty. Zároveň sa množia a vytvárajú bakteriálny povlak. Všetci poznajú povlak na zuboch, no bakteriálny povlak priľne aj na strojčeky, korunky, mostíky, implantáty a aj jazyk.
Takýto bakteriálny povlak sa mieša aj so zvyškami potravy. Drobná vrstva bieleho alebo bledožltého povlaku je normálnym javom.
Kedy je bieleho povlaku viac?
Keď v ústach dôjde k zmene prostredia, baktérie vám to dajú veľmi jasne najavo. Kedy môžete pozorovať biely jazyk?
- dehydratácia. Patrí medzi najčastejšie príčiny vzniku bieleho jazyka. Pri dehydratácii telo šetrí s vodou, preto sa nevylučuje dostatočné množstvo slín. To znemožní obmývanie zubov a jazyka slinami, preto sa povlak pomnoží. Riešenie je jednoduché- piť dostatočné množstvo vody.
- dýchanie ústami. Dýchanie ústami je zlozvyk, ktorý je potrebné odsledovať najmä u menších detí. Bohužiaľ si tento zlozvyk prenesie do dospelosti aj isté percento dospelákov, ktorí dýchajú ústami napríklad v noci. Dýchanie ústami spôsobí sucho v ústach, opäť jazyk a zuby nie sú obmývané slinami, povlak sa pomnoží. Vypozorujte tento zlozvyk, okrem bieleho jazyka máte zvýšené riziko vzniku zubného kazu.
- choroba. Pri chorobe dochádza ku kombinácii faktorov, ktoré biely jazyk spôsobia. Pri chorobe máme plné ústa baktérií, plný nos, dýchame často ústami, pretože nos máme plný. Pri horúčke niekedy zabúdame piť, telo je dehydrované a tvorí sa menšie množstvo slín. Táto kombinácia vedie k pomnoženiu povlaku na jazyku. Opäť je to len prechodný problém, no môže chvíľku trvať po vyzdravení, kým sa jazyk vráti do normálu.
- po liečbe antibiotikami dochádza k narušeniu bakteriálnej rovnováhy nielen v črevách. Pri užívaní antibiotík sa dočasne zmení celé zloženie mikrobiómu. To môže vyústiť až do vzniku bieleho povlaku na jazyku. Po využívaní antibiotík by sa mal stav vrátiť do normálu.
- konzumácia kávy. Káva má močopudné účinky. S menším možstvom vody v tele sa opäť vracia k bodu číslo 1- dehydratácia. Po každej šálke kávy by ste si mali dať aj pohár vody. Mnohým ľudom po konzumácii kávy dokonca výrazne zapácha z úst, preto je pohár vody vždy dobrou voľbou.
- po konzumácii mliečnych výrobkov. Mliečne výrobky ako mlieko, jogurty, zakysanky môžu vytvoriť biely film na jazyku. Je to normálny jav, stačí si jazyk jemne vyčistiť.
- fajčenie. Ak ste fajčiar, bohužiaľ musím skonštatovať, že fajčenie je pre ústa katastrofou. Horúci dym v kombinácii s vysokým množstvom prídavných látok pôsobí na prirodzené prostredie ústnej dutiny a biely jazyk je len špičkou ľadovca. Horúci vzduch vysušuje ústa, nikotín sťahuje cievky, bakteriálna rovnováha trpí. Často sa biely povlak vďaka dymu zafarbí na bielo. Ak nechcete rakovinu jazyka, odporúčam s fajčením prestať. Jazyk sa vám poďakuje.
- konzumácia alkoholu. Alkohol a to najmä vysoko percentuálne liehoviny narúšajú prostredie v ústach, alkohol je veľmi agresívny. Okrem toho, alkohol odvodňuje a opäť sa vraciame k bodu číslo jedna- dehydratácia.
- ústne vody. Príliš časté používanie ústnych vôd dokáže napáchať škody. Najmä ak používate výrazne štipľavé a dráždivé ústne vody, nedajbože s obsahom alkoholu. Sú zdokumentované prípady, kedy došlo k takej narušenej rovnováhe po používaní ústnych vôd, že pacienti mali čierny nitkovitý povlak na jazyku. Ústne vody sú dobrý sluha, ale zlý pán. Opatrne preto s ich používaním.
- zlá hygiena. Ak máte v ústach neošetrené zubné kazy, korene, zle tesniace korunky, neviete sa postarať o zubný strojček, množstvo vašich baktérií v ústach prekypuje. Ak máte plné ústa zle umytých zubov, tak sa nečudujte, ak sa vám povlak tvorí rapídne aj na jazyku. Prečítajte si môj článok, ako si správne čistiť zuby.
- kandidóza. Je to ochorenie, ktoré vyvolávajú kvasinky. Pri pomnožení vytvoria film, ktorý spôsobuje zápal sliznice a pevne prilieha na sliznicu. Dá sa zotrieť, no sliznica pod týmto filmom je zapálená a môže až krvácať. Takéto ložisko môže byť na jazyku ale aj lícach alebo ďasnách. Vyskytuje sa u malých detí, cukrovkárov alebo ak používate inhalačné spreje. Často sú ložiská mykózy aj u starších ľudí pod protézami. Vyhľadajte lekára, pomôže vám nastaviť liečbu antimykotikami.
- lichen ruber planus. Jedná sa o autoimunitné ochorenie, ktoré má prejavy na koži aj v ústach. Typická je biela sieťovitá kresba, často sa nachádza na lícach. Toto ochorenie je liečiteľné, je však dôležité navštíviť aj dermatológa.
- leukoplakia. Leukoplakia označuje belavé ložisko, ktoré v ústach pretrváva dlhšie, nedá sa zotrieť. Nachádzať sa môže na líci, jazyku. Ide o atypický epitel. Považuje sa za prekancerózu, t.j. malý krôčik od rakoviny. Leukoplakia a jej liečba patrí do rúk odborníka.
Čo je dôležité je si uvedomiť, či váš biely jazyk…
- je biely na povrchu kvôli povlaku na jazyku k baktérií a zvyškov jedla.
- je biely kvôli kvasinkovému ložisku.
- alebo je biely kvôli zmenenej povrchovej štuktúre sliznice.
Ako si pomôcť doma?
Dodržujte nasledovné zásady, väčšina príčin bieleho jazyka je liečiteľná a ľahko odstrániteľná.
- dostatočne sa hydratujte. Ideálna je nesladená čistá voda.
- jazyk každý večer jemne čistite škrabkou na jazyk
- čistite si zuby dôkladne
- po káve si dajte pohár vody
- nedýchajte ústami, ale nosom
- vyhnite sa fajčeniu a alkoholu
- obmedzte agresívne ústne vody
- pomôcť môžu aj orálne probiotiká
Tip na článok: Extrakcia zuba múdrosti
Kedy ísť k lekárovi?
Všeobecne platí pravidlo, že každú zmenu sliznice, ktorá sa nezahojí do dvoch týždňov by mal vidieť lekár. Ak sa pridá začervenanie, bolesť, opuch, krvácanie, svrbenie, iskrenie alebo sa vám jednoducho váš jazyk nezdá, nečakajte a navštívte lekára.