Som zubná lekárka MDDr. Andrea Hrubá a toto je môj edukatívny projekt Zápisník zubárky. Otázky k článku píšte do komentára na Instagrame pod príspevok.

Pred tým, ako sa pustíte do tohto článku, musíte vedieť o bielení pár dôležitých vecí. Čo určuje vašu farbu zubov, aké možnosti bielenia poznáme a celkovo úvod do bielenia zubov nájdete v  mojom prvom článku o bielení zubov. V článku som sa venovala všetkým možným druhom bielenia, s akým sa môžete stretnúť. Sekcia domáce bielenie by však bola priveľmi dlhá, preto som sa rozhodla venovať jej samostatný článok. 

Tento článok vo väčšej miere nadväzuje na predchádzajúci článok, ktorý si odporúčam prečítať, aby som niektoré veci nemusela zbytočne opakovať a aby ste pochopili všetky dôležité súvislosti.

Domáce bielenie znamená bielenie zubov doma.  Možnosti ako získať produkt na bielenie zubov na doma sú presne 3:

  • od zubného lekára
  • z drogérie
  • z internetového trhu

Domáce bielenie od zubného lekára / hygieničky

Domáce bielenie od zubného lekára / hygieničky je najlepší spôsob ako si bieliť zuby doma. Zuby máte po dentálnej hygiene krásne vyčistené, kazy a iné defekty na zuboch opravené a bielenie je posledným krokom. Zubný lekár / hygienik vám vezme odtlačky zubov (odtlačkovou hmotou alebo skenerom). Tie poputujú technikovi, ktorý z nich urobí model vašich zubov a špeciálnu priesvitnú individuálnu dlahu na bielenie. Táto dlaha je úplne iná ako priesvitný strojček alebo náhryzová dlaha, pretože na vonkajšej strane obsahuje drobné vrecká na bieliaci gél. V ďalej návšteve dostanete od lekára váš nosič a peroxidové gély na bielenie zubov. Tieto gély sú slabšie ako pri ambulantnom bielení, preto sa nosia viac hodín, najčastejšie v noci. Zároveň sú však silnejšie ako peroxidové bielenie z drogérie, pretože tam podľa zákona môžu byť bieliace produkty s maximálnou koncentráciou do 0,1%. Zubný lekár vám však na doma môže dať gély s koncentráciou až do 6%.

Domáce bielenie zubov | MDDr. Andrea Hrubá | Zápisník zubárky

Ak nechcete individualizované nosiče z laboratória, sú aj sety s jednorázovými nosičmi, ktoré sú už dopredu predtvarované a sú napustené s peroxidovým gélom. Nákup týchto produktov je umožnený len stomatologickým zariadeniam, preto budete potrebovať zubného lekára.

Tieto dva druhy domáceho bielenia sú podľa môjho názoru najlepšie, ja sama mám doma individualizované bieliace nosiče.

Tip na článok: Zápal okostice zo zuba: Aké sú príznaky a liečba?

Domáce bielenie z drogérie

Domáce bielenie z drogérie je kapitolou samé o sebe. Na napísanie tejto sekcie som strávila niekoľko hodín študovaním produktov, ktoré tam môžete nájsť.  Podľa zákona, ktorý som spomínala v predchádzajúcom článku, tam nájdete produkty na peroxidové bielenie len do koncentrácie 0,1%.

Väčšina produktov teda neobsahuje peroxid alebo karbamid peroxid. Možno sa vám to môže zdať ako výhoda, keďže mnoho výrobcov hrdo popisuje produkty nápismi „BEZ PEROXIDU“. V realite však toto bielenie nemusí byť vždy výhrou, pretože neperoxidové bielenie sa nedá zhrnúť do jednej skupiny. Látok, ktoré bielia a zároveň sú bez peroxidu je totiž veľa a fakt, že zubní lekári bielia s peroxidovými gélami tiež o niečom vypovedá.

Myslím si, že pred použitím akéhokoľvek produktu by sme mali poznať jeho pre a proti, pokúsim sa o transparentné zhrnutie obsahu produktov. Pozrime sa na konkrétne skupiny produktov, ktoré v drogérii môžete nájsť:

Bieliace pasty

Pasty pracujú na mechanickom alebo chemickom princípe bielenia. Viac sa o nich dočítate TU, v mojom 1. článku o bielení zubov.

Bieliace prášky

Beriem si do hľadáčika konkrétne produkty. Väčšinou obsahujú čierne uhlie, hlinu alebo bentonit (ílovitá hornina) a kokosový alebo iný olej. Bohužiaľ na žiadnom z výrobkov som nenašla údaj o abrazivite. Tieto produkty fungujú nasledovne: mechanicky čiastočky prášku zotierajú pigmenty zo skloviny. Nakoľko mi na obaloch chýba údaj o abrazivite týchto výrobkov, tak by som nedala ruku do ohňa, že mikroskopicky neškriabu hornú vrstvu skloviny.

Olej obalí zuby filmom, ktorý inak láme svetlo a zub sa zdá dočasne svetlejší. Samotný zub takýmto spôsobom bohužiaľ do belšieho odtieňa nevybielite, pretože to fyzikálne nie je možné, maximálne z neho odstránite pigmenty a tým ho jemne zosvetlíte. Čierne uhlie je aktívnou látkou, ktorá dokáže na seba naviazať isté nečistoty. Najrýchlejší a najšetrnejší spôsob ako sa zbaviť pigmentov z povrchu skloviny ostáva pieskovanie zubov na dentálnej hygiene. Ostatné prášky, ktoré mali údaj, že sú nízko abrazívne by sa dali prirovnať k zubnej paste na mechanickom princípe. O tých som písala v predošlom článku o bielení. Suma sumárum, pozor na abrazivitu, aby ste si nepoškriabali zuby.

Bieliace sety a perá

Dostupných ich je naozaj veľmi veľa. Niektoré sú s LED svetielkami, niektoré bez LED svetielok. Všetky sú vo forme gélu, ktorý sa nanáša na zuby.  Aké je zloženie magických gélov?

  1. PAP – phthalimidoperoxycaprová kyselina. Táto syntetická organická peroxy kyselina je bieliaci aktivátor ako peroxid vodíka. V roku 2018 bola publikovaná štúdia v British dental journal, ktorá preukázala, že samotná PAP v porovnaní s peroxidom ničila sklovinu viac. PAP je kyselina, v laboratórnych podmienkach pri dlhšej aplikácii spôsobila naleptanie pôvodnej štuktúry skloviny. Je to logické, keďže PAP je kyslá látka a každá kyslá látka sama o sebe rozpúšťa sklovinu. Ako to robí však aj víno, ocot, citrusy… Otázne je, v akej koncentrácii sa nachádza PAP v bieliacich produktoch a či je nízke pH PAP kompenzované inou zásaditou zlúčeninou. Čítajte vždy zloženie, pretože produkty s obsahom PAP sa tiež medzi sebou môžu enormne líšiť. Zaujímajte sa vždy, či bol produkt klinicky testovaný a ako klinické testovanie dopadlo. Nad produktom bez klinického testovania neuvažujte. Ak vás táto téma zaujala a viete po anglicky, pán doktor Dr. Mark Burhenne hovoril o PAP vo svojom podcaste.
  2. kyselina citrónová – Opäť pozor, pretože kyslé pH zmäkčuje sklovinu. Čítajte zloženie, či je kyslé pH kompenzované inou látkou.
  3. Chloritan sodný – V kombinácii s kyselinou sa mení na plyn, ktorého účinok nie je úplne presne zatiaľ preskúmaný. Ak vás to zaujíma viac, môžete si o tom prečítať TU. Opäť platí, že vždy čítame zloženie a hlavne sa zaujímame o klinické testovanie a jeho výsledok. Ak produkt klinické testovanie nemá, v žiadnom prípade si ho nedávame na zuby.
  4. MICA – Minerálne čiastočky sľudy v kozmetických prípavkoch odrážajú svetlo. Prakticky ide o optický klam. Nájdete ich aj v inej kozmetike.
  5. Chlorid sodný – Slaný roztok spôsobí vytiahnutie vody zo skloviny a zub sa zdá svetlejší. Efekt je dočasný, kým sklovina nenaberie späť vodu do svojej štruktúry.

Niektoré produkty obsahovali aj sódu bikarbónu, ktorá je zásaditá a teda zmierni kyslosť výrobku. Niektoré mali pridaný aj dusičnan draselný na zníženie citlivosti zubov. Ak sa rozhodnete pre produkty s obsahom vyššie spomínaných látok, tak myslite na to, že za žiadnych nesmiete prekračovať dĺžku používania, pretože to môže byť nebezpečné pre vašu sklovinu a nezabudnite si zuby poriadne remineralizovať. Vždy treba čítať zloženie a oboznámiť sa s tým, ako produkt funguje. Na trhu sú stovky produktov, ak vás trápi nejaký konkrétny a máte pochybnosti, obráťte sa na svojho zubného lekára.

Tip na článok: Ako vyzerá zubný kaz?

Bieliace pásiky

Niektoré bieliace pásiky obsahujú peroxid vodíka, iné sú na neperoxidovej báze a obsahujú vyššie spomínané látky. Treba čítať zloženie pásikov, niektoré môžu byť účinné a bezpečné, iné nemusia mať zloženie priaznivé pre sklovinu.

LED kefky a svetielka

Čo je vlastne LED? LED znamená light emiting diode, v preklade svietiaca dióda. LED svetlo pôsobí ako katalyzátor uvoľňovania peroxidu z bieliaceho gélu a urýchľuje proces bielenia. Samotné LED svetlo nebieli, mnoho zubárov je voči nemu taktiež skeptických a LED lampy nepoužíva, dokonca ani pri ambulantnom bielení.

Domáce bielenie zubov | MDDr. Andrea Hrubá | Zápisník zubárky

Mnohé lacné LED svetielka na doma sa zahrievajú a vysušujú zuby, ktoré sa zdajú svetlejšie. Ako prirovnanie si vezmite mokrý a suchý piesok, suchý vysušený piesok je svetlejší. Preto aj vysušená sklovina bude svetlejšia. Na chvíľu.

Domáce bielenie zubov | MDDr. Andrea Hrubá | Zápisník zubárky

Produkty na bielenie z internetu

Na internete a zahraničnom trhu sa dá dostať všetko. Nie každá krajina má také prísne pravidlá a reguláciu bieliacich produktov ako EU. To, čo je u nás zakázané a nelegálne, pretože to bolo škodlivé, môže byť v inej krajine stále dostupné a môžete si s tým doma ublížiť.

Mnohé DIY bielenie často nie je „do it yourself“ alebo „destroy it yourself“. Na mnohých internetových stránkach chýba najzákladnejšia informácia produktov na bielenie – ich zloženie. Niektoré produkty nemajú ani popis na krabičke v slovenskom jazyku. Ak nájdete produkt, ktorý vám sľubuje rýchle, lacné a bezpečné vybielenie zubov, lepšie ako u zubára, je to podvod.

BONUS

Bonusovou čerešničkou na špici pomyselnej pyramídy bielenia sú domáce babské recepty, ktoré garantujú snáď všetko, na čo si spomeniete. Čo neskúšať, pretože si nenávratne zničíte sklovinu sa dočítate v mojom predchádzajúcom článku.

Klinické testovanie

Klinické testovanie znamená, že produkt bol otestovaný v rámci štúdie a boli zo štúdie urobené výsledky. Či produkt fungoval, či je vhodný a bezpečný a či boli zaznamenané nežiaduce účinky. Preto sa zaujímajte o to, či bol produkt klinicky otestovaný, ako to dopadlo a či je v poriadku ho použiť. 

Varovanie na záver

Nebieľte si zuby s produktom, ktorého zloženie a mechanizmus bielenia nepoznáte. Pred použitím sa radšej spýtajte vášho zubného lekára alebo hygieničky na konkrétny produkt. Ak si sklovinu poškriabete, rozpustíte a zničíte, ani najlepší zubár vám ju nevyčaruje naspäť. Experimentovanie s bielením v domácich podmienkach si vždy rozmyslite, aby ste namiesto bieleho úsmevu nemali citlivé zuby a tenkú sklovinu, cez ktorú bude žltý dentín presvitať ešte viac.

Diskusia

Otázky k článku píšte do komentára pod príspevok. Nezabudnite ma sledovať na Instagrame, pridávam sem zaujímavý obsah, ktorý nikde inde na webe nenájdete.

© 2022 zapisnikzubarky.sk

Cookie je krátky textový súbor, ktorý do prehliadača odosielajú navštívené webové stránky. Súbory cookie sú dôležité. Bez nich by bolo prehliadanie webu oveľa zložitejšie. Cookie nám v žiadnom prípade neposkytujú prístup k vášmu počítaču alebo akýmkoľvek informáciam o Vás, okrem údajov, ktoré budete chcieť zdieľať s nami. Webovým stránkam umožňuje zapamätať si informácie o vašej návšteve, napríklad na ukladanie vašich predvolieb bezpečného vyhľadávania, na výber relevantných reklám, na sledovanie počtu návštevníkov na stránke, na zjednodušenie registrácie do nových služieb a na ochranu vašich údajov. Ďalšia návšteva stránok tak môže prebehnúť ľahšie a môže byť produktívnejšia. Aj napriek tomu máte možnosť cookies na tejto a iných stránkach zablokovať. Ako na to v najpoužívanejších prehliadačoch, sa dočítate na tejto stránke.