Zuby múdrosti sú ľudový názov pre zuby, ktoré nám rastú až v dospelosti. Nazývajú sa zuby múdrosti preto, že nám rastú v čase, keď sa už považujeme za múdrych.
Zo zubárskeho hľadiska sa jedná o tretie stoličky alebo po zubársky sa nazývajú „moláre“. Rastú väčšinou až po osemnástom roku života. Niekedy dávno mali tieto zuby obrovský význam. Starostlivosť o zuby nebola dostupná, mnoho zubov skončilo do 18 roku života extrakciou. Aby ľudia nekončili úplne bez zubov, malo ľudské telo v zálohe ďalšie 4 zuby, ktoré sa prerezali až v dospelosti.
V dnešnej dobe, kedy sa čoraz viac ľudia o svoje zuby starajú, môžu osmičky prinášať do našich životov viac starosti, ako radosti.
Tip na článok: Strach zo zubára
Kedy robia problém
Niektorí jedinci patria medzi tých šťastných, ktorí ani nevedia, kedy im osmičky narástli. Často sú to ľudia, ktorí majú dostatočne veľkú sánku a primeranú veľkosť zubov. Ich osmičky sa vtedy veľmi pekne prerežú, zaradia do zubného oblúka za sedmičky a plnia svoju funkciu až do dôchodku. Ľudia s nimi hryzú a pokiaľ sa im nepokazia, nie je absolútne žiadny dôvod takéto zuby vyberať.
Problém nastáva, ak sú osmičky príliš veľké alebo sánka príliš malá a tieto zuby sa nemajú kam prerezať. Problém je, ak zuby rastú krivo alebo ak sa prerežú len čiastočne. Medzi zub a sliznicu sa dostáva jedlo a baktérie, ľudia si toto miesto nevedia nijakým spôsobom vyčistiť. Postupne dôjde k zápalu, bolesti, opuchu a ďalším problémom.
Kedy ich vybrať
Ako som už písala, nie vždy je nutné osmičky vyberať. K extrakcii (vytrhnutiu) sa najčastejšie pristupuje ak:
- je osmička pokazená a ošetrenie koreňových kanálikov nie je možné.
- je v pláne čeľustnoortopedická liečba strojčekom a čelustný ortopéd na základe vyšetrenia rozhodne, že je nutné osmičky extrahovať, najčastejšie z nedostatku miesta
- ak je osmička semi-retinovaná. Znamená to, že sa prereže len z polovičky, sliznica okolo sa zapaľuje, opúcha. Môže sa až vytvoriť hnisavý absces, hnis môže infiltrovať okolité štruktúry, znemožniť otváranie úst. Vo vážnych prípadoch môže nastať problém s prehĺtaním a dýchaním.
- Ak je osmička v takom mieste, že priestor medzi 7 a 8 sa nijako nedá vyčistiť. Už viackrát sa mi v ambulancii stalo, že na RTG snímku som našla kaz na sedmičke v takej lokalite, že stav skončil extrakciou 7 aj 8. Ak by bola osmička extrahovaná napríklad o pár rokov skôr, ten človek mohol mať zdravú sedmičku a nemusel riešiť implantát. Preto pozor na nevyčistiteľné priestory v ústach.
- Ak má človek opakujúce sa bolesti v oblasti miesta prerezávania osmičky.
- Ak sa okolo osmičky premenil folikulárny vak na cystu a ohrozuje kosť a ďalšie štruktúry
Kedy ich nevybrať
Extrakcia osmičiek nie je sranda. Niekedy je lepšie osmičky nechať na svojom mieste a pozorovať prípadné zmeny. Osmičky je možné sledovať, ak:
- sú prerezané a zaradené na svojom mieste a plnia svoju funkciu
- ak je extrakcia riziková a osmička sa nachádza v blízkosti mandibulárneho kanála, v ktorom prebieha nerv a pri extrakcii by hrozilo jeho poškodenie. Takáto extrakcia by bola náročná aj pre skúseného chirurga.
- ak sa osmička nachádza hlboko v kosti dlhé roky, nie je takmer žiadna pravdepodobnosť, že by sa prerezala a nerobí žiadne problémy
- ak sa osmička nachádza vysoko v blízkosti prínosovej dutiny
Na tému, či a kedy vyberať osmičky napísalo množstvo chirurgov rozličné publikácie, preto nie je v mojich silách a ani najlepšom záujme zhrnúť túto problematiku do jedného článku. Aby ste to pochopili, na túto tému by sa dala napísať hrubá kniha. Zhrnula som do bodov najčastejšie prípady, ale samozrejme každý jeden človek je unikátny a preto, či a prečo vyberať osmičku je na individuálnom posúdení lekára, ktorý extrakciu indikuje.
Koľko to bude trvať?
Občas sa stretávam s tým, že sa pacienti spýtajú, koľko bude takáto extrakcia trvať a ako bude extrakcia prebiehať. Záleží.
- Osmička, ktorá je prerezaná, sa extrahuje ako každá ďalšia stolička.
- Osmička, ktorá má ohnuté korene bude zložitá na vytiahnutie, pretože hrozí riziko zlomenia koreňov počas extrakcie.
- Osmička, ktorá je zle uložená, bude musieť byť rozdelená na dve časti.
- Ak je zub prekrytý sliznicou, bude lekár potrebovať narezať a následne zašiť slizničný kryt.
Preto sa nedá povedať z jedného článku, či to bude jednoduchá rýchlovka alebo osmička potrápi aj skúseného chirurga. Preto nájdete aj na rôznych fórach rôzne skúsenosti. Niekto ani nevedel na druhý deň, že mu nejakú osmičku extrahovali a niekto iný bude týždeň ubolený.
Zákrok
- Najprv si lekár zhotoví OPG snímok alebo 3DCT zubu.
- Aplikuje sa lokálna anestéza. Je to injekcia od bolesti. Ostrú bolesť (ako keď sa porežete) cítiť nebudete, ale môžete cítiť tlak a že lekár „niečo robí“.
- Na záver po extrakcii vám lekár ranu prepláchne, aplikuje do dierky hojivý gél alebo krvnú plazmu a ranu zašije.
- Následná starostlivosť doma je už na vás, čo robiť a nerobiť po trhaní zuba si môžete prečítať na mojom webe. Takisto mám pre vás tipy, ako sa zariadiť pred trhaním zuba a na čo myslieť už doma.
Hojenie
Je opäť vysoko individuálne a záleží na vašom organizme. Hojenie môžete urýchliť dodržiavaním opatrení po extrakcii, ktoré vám povie alebo vytlačí váš lekár. Nájdete ich aj na mojom blogu.
Ak sa vám však rana nezdá, bolí, hnisá, zapácha, treba navštíviť lekára. Ak vám dal lekár nevstrebateľné stehy, tak budete musieť prísť na vyberanie stehov. Väčšinou sú 3 alebo 4, ich vyberanie nebolí. Ja vždy potriem sliznicu pre istotu so slizničným anestetikom.