Štrbavý úsmev môže postihnúť každého bez ohľadu na vek. Najčastejšie k strate zuba dochádza následkom zubného kazu, parodontitídy alebo úrazu. Strata zuba nie je len estetický problém a prináša so sebou mnoho problémov. Najčastejšie problémy po strate zuba sú:
- sklon susedných zubov. Zuby, ktorým chýba „sused“ majú tendenciu skloniť sa do medzierky. Tým dochádza k deformácii zubného oblúka a nežiaducemu posunu zubov. Sklonené zuby môžu spôsobiť aj posun protiľahlých zubov, pretože sa zmení vzťah medzi horným a dolným zuboradím. Chýbajúci zub môže spustiť reťaz posúvania zubov. Rýchlosť pokrivenia zubov je individuálna, no nečakajte s náhradou chýbajúceho zuba pridlho. Niekedy sa stane, že pred implantovaním implantátu je zuby nutné vyrovnať strojčekom, pretože by implantát nebolo možné kvôli nedostatku miesta implantovať.
- povystúpenie protiľahlých zubov. Každý zub v zubnom oblúku má oproti sebe v druhej čeľusti zuby s ktorými artikuluje. Zuby si navzájom vyvíjajú protitlak, ktorý ich drží v oklúzálnej rovine. Laicky povedané, je to rovina, v ktorej sú zuby usporiadané a zarovnané. Pokiaľ zub nemá protitlak, tak povyrastie a začne prečnievať cez okluzálnu rovinu. To môže byť problém, pretože sa zubu predĺži klinická korunka (časť zubu viditeľná v ústach), môže sa mu odhaliť krčok a byť citlivý, prípadne prečnievajúci zub môže spôsobovať artikulačnú prekážku pri hryzení. Ako som spomínala vyššie, chýbajúci zub ovplyvňuje aj ostatné zuby.
- úbytok kosti. Keď v sánke alebo čeľusti chýba zub, začne ubúdať kosť. Jej výška sa znižuje, môže sa odhaliť krčok na susedných zuboch. Ak chýbal zub príliš dlho, je nutné, aby sa kosť zmerala, či bude dostatočne vysoká na to, aby sa tam dal implantát dať.
- problémy so žuvaním a hryzením. Pokiaľ chýba zub v zadnom úseku, nemáte s čím žuť a uprednostňujete jednu stranu pred druhou. Toto môže mať vplyv na temporomandibulárny kĺb a spôsobiť ďalšie problémy. Chýbajúci zub vpredu vás môže nútiť odhrýzať potravu bočným úsekom, opäť to môže myť vplyv na kĺb.
- problémy s výslovnosťou. Mnohé spoluhlásky sa nazývajú labiodentálne. Znamená to, že na ich výslovnosť potrebujete aj zuby. Chýbajúce predné zuby môžu spôsobiť šušlanie.
- preťaženie predných zubov. Ak chýbajú zadné zuby, celý váš zhryz držia predné zuby. Tie sú bohužiaľ jednokoreňové, na takýto tlak nie sú stavané a ich preťažovanie môže spôsobiť problémy s parodontom a postupnú stratu aj predných zubov.
- estetika. Pri úsmeve vidno, že zub chýba. Ak ste v dôsledku úrazu stratili viac predných zubov, môže sa vám zmeniť aj profil tváre, pretože nemá čo podopierať hornú peru.
- psychika. Stratu zadných zubov tolerujú ľudia lepšie ako stratu predných, čo je do istej miery logické, pretože zadný úsek až tak nevidno. Neznamená to však, že mať stratený zadný zub je v poriadku.
Toto sú hlavné dôvody, prečo treba chýbajúci zub riešiť a nenechať situáciu tak. Dôsledky straty zubu vás skôr či neskôr dobehnú. Určite sa nájdu aj ďalšie nevýhody, ktoré chýbajúci dokáže spôsobiť, no toto sú najčastejšie problémy, s ktorými sa pacienti stretávajú. Chýbajúci zub možno nahradiť mostíkom alebo implantátom.
Z čoho sa skladá implantát?
Implantát sám o sebe nie je náhradou celého zuba, nahrádza koreň zuba. Vyzerá ako malá skrutka, ktorá sa našróbuje do kosti. Na takto umiestnený implantát sa dá dať zubná korunka, zubný mostík alebo aj protéza. Vyrába sa z titánu. Alergia na titán je len veľmi vzácna. Tento materiál je biokomplatibilný, nespôsobuje imunitnú reakciu, preto sa z neho vyrábajú aj napríklad kĺbne náhrady v tele. Ak sa pýtate, ako vlastne drží implantát, tak odpoveďou je, že sa dokáže spojiť s kosťou človeka. Implantát má závit, ktorý keď obrastie kosťou, tak implantát pevne drží. Tento proces sa nazýva osteointegrácia.
Výhody implantátov
Korunka na implantáte má podľa mňa úžasné výhody. Niekedy, keď ešte implantáty neboli k dispozícii, sa používali len zubné mostíky. Výhod implantátov je viac:
- nemusia sa obrusovať a umŕtvovať susedné zuby. V tomto ako lekárka vidím najväčšiu výhodu implantátov. Susedné zuby ostanú nedotknuté, pri mostíku sa musia obrusovať susedné zuby (a niekedy aj viac ako len susediace zuby s medzerou). Niekedy pri mostíkoch sa pred obrusovaním umŕtvia zuby, aby neskôr nedochádzalo k problémom a nemusela sa znehodnocovať protetická práca. Pri implantáte tieto starosti odpadajú.
- implantát vydrží desaťročia. Je vysoko odolný. Samozrejme, pri správnej starostlivosti a pravidelných kontrolách. Prečítajte si môj článok „Ako sa starať o implantát“
- dá sa s ním nahradiť 1 zub alebo skupina zubov. Implantáty majú veľa možností. Ak vám chýba jeden zub, dá sa na implantát dať jedna korunka. Ak chýba zubov viac zubov vedľa seba, nemusíte mať namiesto každého koreňa jeden implantát. Viac vám povie váš implantológ na osobnej konzultácii.
- ak nemáte zuby vôbec, môžete si dať urobiť fixnú protetickú prácu na implantátoch. Znamená to, že do jednej čelusti sa dajú 4 implantáty a na ne sa dá mostík, ktorý je fixne pripevnený a nemusíte ho vyberať.
- na implantáty sa dá zavesiť aj protéza. Volá sa to protéza kotvená na implantátoch a využíva sa vtedy, keď by klasická protéza nedržala.
- pri poškodení korunky ju stačí vymeniť a dať novú. Ďalšia výhoda. Implantát je z viacerých častí. Ak sa niečo prihodí korunke na implantáte, veľmi ľahko sa dá odšróbovať a urobiť nová.
- estetika. V dnešnej dobe vám vedia technici urobiť na implantát takú korunku, že bude na nerozoznanie od vašich vlastných zubov. A to predsa chcete, nie?
- plne nahrádza funkciu zuba. Na implantát môžete normálne hrýzť, normálne sa s ním usmievať a používať ho ako váš vlastný zub.
- prechádza vyššie popísaným problémom.
Nevýhody implantátov
Všetko, čo má nejaké výhody, tak na druhej strane má aj nevýhody. Táto stránka vznikla, aby mali ľudia prístup ku všetkým informáciám. Pozitívnym aj negatívnym. Implantáty majú aj nevýhody a dokonca sú prípady, kedy sa dať nemôžu. Ich nevýhody sú:
- Ak sa oň zle staráte, môžete oň prísť. Implantát treba čistiť inak ako vlastný zub.
- Cena. Implantát je finančne náročný, no toto riešenie pri správnom zhotovení a starostlivosti naozaj stojí za to.
- Musíte mať vhodné podmienky a dostatočne vysokú kosť. To zhodnotí lekár podľa OPG a 3DCT snímku, kde kosť zmeria. Ak nie je dostatočná a trváte na implantáte, je potrebný ďalší chirurgický zákrok, pomocou ktorého sa kosť navýši. Nevýhodou je absolvovanie ďalšieho chirurgického zákroku.
- Musíte byť vhodný kandidát. Pokiaľ trpíte neliečenou osteoporózou, cukrovkou, fajčíte alebo máte iné systémové ochorenie, je vhodné na konzultácii s lekárom zvážiť, či je implantát to pravé riešenie pre vás. Ak máte v ústach pokazené zuby, korene alebo trpíte parodontitídou, je nutné pred implantáciou tieto problémy vyriešiť. Implantát musí prísť do zdravého prostredia, aby mal vhodné podmienky na to, aby sa uchytil.
- Pozor na lieky. Ak ste po chemoterapii alebo rádioterapii, informujte svojho lekára.
- Alergia. Malé percento ľudí môže byť skutočne alergických na titán, resp na produkty korózie pri nekvalitnom materiále. V dnešnej dobe, keď sú materiály naozaj vo vysokej kvalite si myslím, že sa nemusíte obávať. Ak predsa máte pochybnosti, môžete absolvovať alergologické vyšetrenie.
- Komplikácie. Implantát sa nemusí ujať. Zdroje uvádzajú naozaj len minimálne % pacientov, ktorých telo implantát odmietne. Väčšinou sa však počká, kým sa kosť a ďasno zregeneruje a implantát sa zavedie znova.
Bolesť a hojenie
Samotný zákrok prebieha v lokálnej anestéze, takže skutočne môžete cítiť len jemný tlak. Po odoznení lokálnej anestezy vás môže miesto pobolievať, preto je vhodné mať od lekára lieky proti bolesti. Vnímanie bolesti je individuálne, najhoršie je to počas prvých 2-3 dní. Väčšine ľudí bolesť ustúpi počas týždňa. Záleží aj, koľko implantátov vám bolo zavádzaných. Po zákroku sa istý čas čaká, kým sa kosť zahojí a môže sa implantát zaťažiť korunkou. Väčšinou je to približne 6 týždňov. Po nasadení korunky nejaký čas trvá, kým si na implantát zvyknete. Pacienti niekedy srandujú, že si najprv zvykali na dieru v ústach a potom na implantát.
Najdôležitejšie po implantácii je starať sa o implantát, aby vydržal čo najdlhšie. Aj keď sa nemôže pokaziť, môžu ho postihnúť iné komplikácie.