Poznáte to. Myslíte si, že si drhnete zuby ako blázon a zrazu v dobrom uhle a v dobrom svetle ráno v kúpeľni zbadáte, že na zube máte biely fľak, ktorý tam predtým nebol. Určite sa pýtate, ako je možné, že ste si ten fľak nevšimli skôr alebo či sa s ním dá niečo robiť, aby zmizol.
Povieme si, prečo biele fľaky vznikajú, ako im predchádzať do budúcna a čo urobiť s fľakatým zubom.
Čo biely fľak v sklovine vlastne je?
Zubná sklovina má vlastnosť, ktorá sa volá translucencia. Znamená to, že isté % svetla cez ňu prejde a sklovina sa zdá byť mierne priesvitná. Keď je na zube nejaká závada, lúče svetla sa v tejto oblasti lámu inak, sklovina stráca svoju translucenciu a vy uvidíte bielu škvrnu.
My, zubní lekári, bielou škvrnou nazývame zubný kaz, ktorý sa nachádza len v sklovine a neprenikol do hlbších častí zuba. Keby ste si vzali mikroskop, tak by ste uvideli, že biela škvrna má sama o sebe niekoľko vrstiev.
Na jej povrchu sa nachádza neporušená vrstva skloviny, pretože tento povrch skloviny je mineralizovaný zo sliny. Pod neporušeným povrchom sa však nachádza oblasť, z ktorej sa vyplavujú minerály vďaka pôsobeniu bakteriálnych kyselín zo zubného povlaku.
Keď ideme hlbšie, tak opäť pod bielou škvrnou je neporušená sklovina. Keď sa pýtate, ako sa cez neporušenú vrstvu skloviny dostanú zvonka kyseliny, tak mám pre vás odpoveď. V povrchovej vrstve sú minikanály, cez ktoré sa pohybujú kyseliny a odvápňujú sklovinu.
Ako vzniká biela škvrna?
Biela škvrna je demineralizácia skloviny. Znamená to, že je to časť skloviny, z ktorej sa vyplavili minerály. Takáto škvrna nikdy nevznikne cez noc, proces jej tvorby je dlhodobý.
U niekoho sa vytvorí rýchlejšie, u niekoho pomalšie. Podstatou je opäť zubný povlak. Zubný povlak plný baktérií je vždy tesne prilepený na sklovine. Skvasovaním cukrov z potravy baktérie tvoria kyseliny, ktoré prenikajú do skloviny a vyplavujú z nej minerály.
Sklovina sa zdá neporušená, no v jej hĺbke je vytvorený defekt. Pokiaľ bielu škvrnu necháte len tak, vyplavia sa minerály z nej natoľko, že neporušená vrstva skloviny sa prelomí. Vtedy už nič nebráni baktériám, aby mohli osídliť vnútro zuba a spôsobiť zubný kaz.
Ako odstrániť biely fľak na zube?
Hneď na úvod vám poviem, že biela škvrna nezmizne cez noc a ani nezmizne po potretí zázračnou vodičkou vďaka zaručenému produktu z čínskeho eshopu. Ale to vy už viete, všakže. Tak ako dlho sa vytvárala, tak dlho sa bude strácať. Na to, aby sa biela škvrna stratila alebo zmizla je dôležitých pár zásad.
• Dokonalá hygiena – Na zube nesmie byť žiadny povlak, žiadne baktérie. Každú sekundu, čo tam ten povlak máte, tak sa vám zub odvápňuje a vy chcete pravý opak. Dbajte preto na zvýšenú hygienu, najmä v mieste, kde máte bielu škvrnu.
• Nejedzte sladkosti – Sacharóza je raj pre baktérie, tie ju milujú, skvasujú, tvoria si z nej kyseliny. Posledné čo chcete, je dávať baktériám potravu, aby mohli ďalej rozpúšťať vaše zuby. Ak nevydržíte bez sladkostí, tak si po ich konzumácii dôkladne vypláchnite ústa vodou a o 20 minút si vyčistite zuby pastou.
• Pozor na kyslé potraviny – Kyslé potraviny (o ktorých si môžete prečítať v mojom článku o eróziách skloviny) fungujú úplne rovnako ako kyseliny z baktérií. Zabudnite na kolu, víno, octové zálievky. Zubom škodí aj káva, ovocné smoothies a prakticky všetko, čo vám vyvolá v puse kyslý pocit.
• Mineralizačné produkty – Naschvál ich píšem na koniec, pretože pokiaľ budete mať na zube povlak, jesť sladké, kyslé, tak si bielu škvrnu na zube môžete potierať aj šupinami z jednorožca a nikdy vám nezmizne. Tieto produkty obsahujú minerály, fluór, hydroxyapatit a všetko potrebné, čo dodá sklovine stratené minerály. Sú super a mnoho z nich dokáže naozaj zubu pomôcť.
Čo určite nefunguje
Ako správny človek 21. storočia otváram na internete vyhľadávač, píšem „ako odstrániť biele fľaky na zuboch“ a idem sa pozrieť, čo mi internet nájde. Tak, aby som vám uľahčila prácu, toto určite nefunguje:
• jablko – Je kyslé, prečo by malo? Má pH 3,5, ak by ste namočili zub na týždeň do jablka, kyslé pH by sklovine viac ublížilo ako pomohlo.
• žutie včelieho vosku – Prečo by ste toto robili? Ako vosk dokáže nahradiť stratené minerály v bielej škvrne? Moja odpoveď: nijako.
• bieliace pasty – Nie, to, že si vybielite zvyšok zuba na odtieň bielej škvrny tiež nie je riešenie.
• čistenie s práškom do pečiva – Urobte si radšej koláčik.
Čo teda skúsiť?
Na trhu sú produky, ktoré obsahujú minerály a fluoridy. Na začiatok používajte fluoridovanú zubnú pastu. Veľa dospelých má práve tie bez fluóru, v mojich očiach je to chyba. Mám pre vás pár tipov na produkty, na ktoré naozaj nedám dopustiť a mohli by pomocť aj vám. Toto sú TOP 3 produkty v mojich očiach:
• Elmex gél: Tento gélik obsahuje 12.500ppm fluoridu. Pre porovnanie, normálna pasta ho má okolo 1500ppm. Odporúča sa použiť ho raz týždenne, je určený od 12 rokov. Je to fluoridová bomba pre zuby, odporúča sa ho mať na zube 3-4 minútky, dlhšie nie a dôkladne vypláchnuť.
• GC MI Paste plus: Obsahuje síce len 900ppm fluoridov, no nachádzajú sa tam iné látky. Pokiaľ nemáte alergiu na mliečnu bielkovinu, tak môžete skúsiť tento výrobok. Tento výrobok je len pre dospelých (nevhodný pre deti). Nepomýľte si to s Tooth mousse.
• Tooth mousse bez fluoridu: Tento výrobok je super alternatíva aj pre deti. Neobsahuje fluór, ale iné látky, ktoré mineralizujú sklovinu. Odporúča sa od 2 rokov, no v niektorých prípadoch ju možno použiť aj skôr. Spýtajte sa na to vášho zubného lekára.
Ako fľakom predchádzať?
Keď už nejaký ten fľak máte, neznamená to, že sa vám nemôže vytvoriť ďalší. Najlepšou prevenciou je dodržiavanie hygieny. Odporúčam umývať si zuby 2x denne pastou a kefkou, najlepšie ráno a večer.
Večer nikdy nezabudnite na vyčistenie medzizubných priestorov zubnou niťou alebo medzizubnou kefkou. Odstránenie povlaku 2x denne by malo byť dostatočné ako prevencia proti vzniku bielych škvŕn.
Tip na článok – Video návod: Ako si správne čistiť zuby?
Biele fľaky po odstránení strojčeka
Po odstránení fixného strojčeka môžu hlavne na predných zuboch vzniknúť biele miesta, ktoré sa nachádzajú okolo miesta, kde bol na zube pripevnený zubný zámok strojčeka. Okolo tohto zámku sa hromadí povlak, miesto sa horšie čistí a po sňatí strojčeka vidieť biele fľaky. Platí všetko, čo som napísala vyššie. Mineralizovať, mineralizovať a ešte raz mineralizovať. Bude to lepšie.
Pozor na fluorózu
Stáva sa, že zub sa s bielym fľakom už prereže do ústnej dutiny. Tento fľak je vrodený, nemýľte si ho so zubným kazom. Môže vznikať uložením fluóru do zubu počas vývoja zuba alebo chybnou formáciou skloviny. Nie je to zubný kaz a mineralizácia takémuto fľaku nepomôže.
Rozdiely bielych škvŕn
Miesto | Dôvod vzniku | Počet | |
Vývojová škvrna | kdekoľvek na zube, často v strede predného zuba | fluoróza alebo chyba pri tvorení skloviny | často vedľajší zub v rovnakom mieste |
Začínajúci kaz | okolo zubného krčku, medzi zubami, na žuvacej plôške | zubný povlak | skupina zubov v typických miestach |
Zubné hoaxy o bielych fľakoch, ktoré som našla na internete
Internet je bohovský nástroj pre vyhľadávanie informácií. Ale dokážete si tu prečítať aj neskutočné hlúposti, tak vám napíšem, ktoré som našla:
• Fluoróza vzniká u dospelých ľudí (mýtus) – Nikdy. Vzniká nadmerným príjmom fluoridov v detstve, počas vývoja trvalých zubov, približne do 8 rokov. Keď už sú zuby vytvorené, mineralizované, tak fluoróza nevnikne. U dospelých ľudí teda nevzniká.
• Fluoróza vzniká z pitnej vody (mýtus) – U nás určite nie, naša voda neobsahuje toľko fluóru, aby dokázala detským zubom ublížiť. Fluoróza teda z pitnej vody nevzniká.
• Oil pulling a kloktanie kokosového oleja (mýtus) – Toto nikdy nevyliečilo bielu škvrnu. Zub sa môže zdať belší, hladší, lebo kokosový olej inak láme svetlo. Pár minút po tom, ako sa zo zubu zotrie, tak zub zostáva rovnaký.
• Fluoróza vzniká u ľudí so zlou hygienou (mýtus) – Nie je to pravda. U tých vznikajú biele škvrny ako začínajúci zubný kaz.