Ak čítate tento článok, pravdepodobne ste si na niektorom z vašich zubov všimli prasklinu, ktorá tam predtým nebola. Môže byť plytká, umiestnená len v sklovine a nemusí vám spôsobovať žiadne problémy. Viditeľná bude len pod istým uhlom dopadu svetla.
No prasklina môže byť aj hlboká, pokiaľ siaha až do zubnej drene, tak môže spôsobovať problémy, ktoré môžu končiť stratou zuba. Pozrieme sa spolu ako prasklina vzniká a čo je potrebné s ňou urobiť.
Čo presne je prasklina a aká môže byť?
Prasklina je mikroskopická strata kontinuity zubného tkaniva. Najčastejšie sú praskliny prítomné len v sklovine zuba. Vtedy lomná línia končí na dentínosklovinnej hranici, kde sklovina prechádza do zuboviny. Takáto sklovina neohrozuje životnosť zuba.
V priebehu života sa prasklín v sklovine vytvorí niekoľko. Niektoré sú tak mikroskopické, že si ich nevšimnete ani vy sami, iné zbadáte len pod určitým uhlom dopadu svetla, vďaka jeho zmenenému lomu v praskline zuba. Tieto praskliny nie sú nebezpečné, no je dôležité sa zamyslieť, či vznikli náhodne alebo ste si k nim dopomohli nejakým zlozvykom.
Tip na článok: Zlozvyky, ktoré škodia zubom. Robíte ich aj vy?
Existujú však aj ďalšie druhy prasklín. Tie sú hlbšie, najčastejšie vznikajú úrazom a siahajú až do koreňa, prípadne až do zubnej drene. Takáto prasklina je nebezpečená, pretože cez mikrošpáru, ktorú prasklina predstavuje, sa môžu baktérie dostať až k zubnej dreni.
Ako môže prasklina vzniknúť?
Niekedy stačí nepatrné nalomenie skloviny a tá ďalej praská. Videli ste už rozbité bezpečnostné sklo na drobné kocky? Stačí malý stimul a sklovina praská ďalej. Dôvodov, prečo praskliny vznikajú je viac. Začneme od tých najčastejších, ktoré spôsobujú praskliny v sklovine, až po tie závažnejšie, ktoré môžu spôsobiť až stratu zuba.
Prečo vám to píšem? No preto, aby ste poznali, čomu sa máte vyvarovať. Aby ste si tých prasklín nevyrobili nevedomky ešte viac. Toto sú najčastejšie príčiny vzniku prasklín v sklovine:
- nepatrný úraz – Každému sa v živote stane, že si s niečím zavadí o zuby. Môže to byť pohár, fľaška, úder loptou do tváre a iné. Určite ste si hneď jazykom skontrolovali zuby, či sú celé a potom ste si vydýchli. Prasklinu si nemusíte hneď všimnúť, na tento malý raz už po pár dňoch zabudnete a keď náhodou v dobrom svetle objavíte prasklinu, tak sa zľaknete, z čoho mohla vzniknúť. Pravdou je, že ju môžete mať už dlhšie a ani ste o tom nemuseli vedieť.
- škrípanie a zatínanie zubov – Tieto dva zlozvyky sú veľmi nebezpečné. Žuvacie svaly človeka majú obrovskú silu. Ak zvyknete v strese, v hneve alebo pri sústredení sa zatínať zuby, koledujete si o vznik mikroprasklín. Pokiaľ sa pristihnete, že máte nevedomky silno zahryznuté zuby, ste na najlepšej ceste ku vzniku prasklín. Škrípanie zubami alebo odborne povedané bruxizmus, je ďalšou príčinou vzniku prasklín. Nebezpečené je preto, že zuby zatíname a škrípeme nimi v noci a týmpádom to nevieme vedome kontrolovať. O škrípaní zubov a jeho liečbe si môžete prečítať v ďalšom mojom článku.
- horúce/ľadové nápoje – Existujú skupiny ľudí, ktorí milujú priam vrelé polievky, čaje, kávu a čudujeme sa, ako je možné, že si nepopália ústa. Alebo zbožňujú ľadové nápoje, hryzú zmrzlinu a nanuky. Zubné tkanivá (myslím tým sklovinu a zubovinu) majú ako akákoľvek iná látka schopnosť sa v teplom prostredí rozťahovať a v studenom prostredí zmršťovať. Pri veľmi veľkom výkyve teploty to sklovina jednoducho nevydrží a praskne. Extrémnym prípadom jedenie studenej zmrzliny a jej zapíjanie teplou kávou.
- piercing v jazyku/pere – Nevinný piercing nie je ani zďaleka taký nevinný. Láka vás ho vycúvať medzi zuby a hryzkať? Hrať sa s ním? Ani si nemusíte všimnúť, keby vám spôsobí praskliny alebo abráziu zuba. A mimochodom, piercing predstavuje chronické dráždenie v ústach, tak ak nechcete rakovinu jazyka v 50ke, hoďte to prosím do koša.
- amalgámová plomba – Tieto plomby majú nevýhodu, že volakedy dávno sa zhotovovali takým spôsobom, že sa odvŕtalo zo zuba viac. A tenšia vrstva zuba = ľahšie sa zub praskne. Tieto praskliny môžu byť veľmi hlboké. Preto z hľadiska vzniku prasklín stojí za úvahu, či nie je vhodné plombu vymeniť za bielu, kompozitnú, ktorá sa pomocou adhezívneho systému viaže s tkanivami zuba.
- zub po ošetrení koreňových kanálikov – Ak vám zo zuba vybrali zubnú dreň (alebo zubný nerv), váš zub prišiel okrem nervov aj o cenné krvné zásobenie. Nedostatok minerálov a živín spôsobí, že zub je krehkejší a lámavejší.
- používanie zubov ako nástroja – Radi hryziete nite? Otvárate fľašku zubami? Odstraňujete štítky z oblečenia zubami? Nerobte to. Vaše zuby sú na žuvanie potravy a nie nástroj v domácnosti. Stačí zlý uhol a vy si môžete úplne zdravý zub prasknúť až do koreňa. A takýto zub je nutné extrahovať.
Majú praskliny aj iní ľudia?
Praskliny na zuboch má každý človek. Niekto ich má viac, niekto menej. Záleží, či máte nejaké vyššie spomínané zlozvyky alebo ako veľmi mineralizované a odolné zuby máte. Niektorí ľudia majú vrodené ochorenie skloviny, no praskliny vznikajú aj u zdravých ľudí. Častejšie sú vo vyššom veku a čím budete starší, tým bude mikroskopických prasklín na vašich zuboch viac.
Čo s už vzniknutou prasklinou?
Praskliny v sklovine, ktoré sú takmer nepatrné, nesiahajú do zuboviny a sú len v sklovine, nie je potrebné liečiť. Nespôsobujú problémy a sú takmer neviditeľné. Je vhodné ju mineralizovať vďaka správnej starostlivosti. Ak je prasklina viditeľná v každom uhle, je lepšie navštíviť svojho zubára, ktorý zhodnotí ako veľmi je zub poškodený.
Ak sa vaša prasklina časom zafarbila do tmava a esteticky vám tento problém prekáža, je možné sklovinu v rozsahu praskliny odstrániť a nahradiť ju kompozitným materiálom. Drobné, mikroskopické prasklinky sa však nezafarbia.
A hlbšie praskliny?
Ak vám zub praskol následkom úrazu, je citlivý a bolestivý alebo sa mierne kýve, neodkladajte návštevu zubného lekára. Ten vás pošle na RTG snímok alebo navrhne CBCT vyšetrenie danej oblasti. Bohužiaľ, zub s veľkou prasklinou, ktorá siaha zo skloviny až do zubnej drene, prípadne do koreňa, je nutné extrahovať. Prasklina predstavuje cestu pre baktérie, aby prenikli do zubnej drene a spôsobili okoločeľustný zápal.
Článok o prasklinách je na konci a ja dúfam, že ste našli odpoveď, akú ste hľadali. Najčastejšie však ľudia hľadajú informácie o prasklinách, ktoré sú len v sklovine a vidieť ich len z určitého uhla. Takéto praskliny sú neškodné a nemusíte sa obávať o svoje zuby. Preventívne sa však skúste vyvarovať vyššie spomínaným veciam, aby ste si prasklín neprivodili viac.