Som zubná lekárka MDDr. Andrea Hrubá a toto je môj edukatívny projekt Zápisník zubárky. Otázky k článku píšte do komentára na Instagrame pod príspevok.
Endodontické ošetrenie zuba má veľa názvov. Niektorí ho ľudovo nazývajú „vyberanie nervu zo zuba“, my zubári ho nazývame aj ošetrenie koreňového kanálika zuba. Toto ošetrenie je častým postrachom pacientov, ktorí sa s týmto pojmom ešte nestretli. V horšom prípade sú pacienti už vystrašení rečami svojho okolia, ktoré im stihlo už čo-to povedať. Ako je to však v skutočnosti?
Čo je koreňový kanálik?
Každý zub sa skladá z korunky a koreňa. Koreň za normálnych okolností v ústach nevidíme, pretože je skrytý v kosti. V ústach vidíme len korunku zuba. Na povrchu korunky zuba sa nachádza tvrdé zubné tkanivo sklovina a pod ňou zubovina (dentín). Vnútri v zube sa nachádza mäkké tkanivo, ktoré sa volá zubná dreň. Ľudovo sa nazýva nerv v zube, aj keď to nie je nerv v pravom slova zmysle.

Vypĺňa vnútro korunky a koreňov zuba. Je to živé tkanivo, ktoré obsahuje bunky produkujúce dentín, cievy a nervy. Vyživuje zub, krvný prúd doňho prináša potrebné látky a odnáša metabolity. Nervy zase zabezpečujú citlivosť zuba.
Pokiaľ je zub postihnutý zubným kazom, úrazom alebo má veľmi veľkú plombu je možné, že zubná dreň zareaguje zápalom. Tvrdé tkanivá jej nedovolia rozpínať sa, no dreň opuchne, prívodné cievy pri vstupe do koreňa sa priškrtia a zubná dreň odumiera.
Kedy sa vyberajú nervy?
Pokiaľ sa stalo, že zubná dreň je zmenená zápalom alebo už odumrela, je lepšiu je odstrániť z kanálika a prázdny kanálik vyplniť koreňovou výplňou. Odumretá zubná dreň sa ľahko infikuje baktériami a stáva sa zdrojom infekcie v organizme. Nebezpečné je to najmä pre ľudí, ktorí trpia nejakým ďalším ochorením.
Ak sa ponechá kanálik v zube neošetrený s mŕtvou dreňou, pri koreni zuba vznikne zápalové ložisko. To sa môže premeniť na cystu prípadne sa naplní hnisom a vytvorí sa vám absces v kosti. Preto je patologicky zmenenú a mŕtvu zubnú dreň lepšie vybrať.
Aby sme si to zhrnuli, zubná dreň sa vyberá v prípadoch keď:
• zub nereaguje pri chladovej skúške vitality, znamená to, že je mŕtvy
• zubná dreň je zapálená a zub veľmi bolí spontánnou pulzujúcou bolesťou
• zubný kaz je príliš hlboký a siaha až do zubnej drene, kaz by sa nedal vcelku odstrániť
• ak došlo k úrazu a zubná dreň je kontaminovaná baktériami
• ak je zub otvorený a zubná dreň je viditeľná v ústach pacienta
• pri chronických zápaloch a menších zápalových ložiskách pri koreni viditeľných na RTG
• iné špecifické prípady

Ako vyberanie nervu prebieha?
Najprv vás zubný lekár vyšetrí, aby zistil, v akom stave sa zubná dreň nachádza. Ak sa po zhodnotení situácie rozhodne, že je potrebné vybrať zubnú dreň, tak si zubný lekár spraví RTG snímok, kde uvidí, koľko koreňov a zubných kanálikov (nervov) zub má a aká je ich dĺžka. Je potrebné ošetriť všetky kanáliky, pretože ak by na nejaký zabudol, mohol by byť zdrojom infekcie.
Pred samotným ošetrením vám zubný lekár aplikuje lokálnu anestézu, aby bolo ošetrenie kanálikov úplne bezbolestné. Aby sa lekárovi lepšie pracovalo a aby sa vám dezinfekčný roztok nedostal do úst, použije kofferdam. Je to latexová blana, ktorá je natiahnutá v ráme a obopína zub tak, aby bol dookola utesnený. Samotný lekár uvidí len zub, ktorý bude ošetrovať, všetky ostatné zuby sú prekryté kofferdamovou blanou.

Počas zákroku lekár zub otvorí a vyčistí zápalovo zmenenú alebo mŕtvu dreň z korunky a všetkých kanálikov. Tie následne opracuje koreňovými nástrojmi a poriadne povyplachuje dezinfekčným roztokom. Niektorí lekári rozširujú kanáliky ručne s takými ihličkovými nástrojmi, iní obľubujú strojovú endodonciu.

Ja osobne kanáliky rozširujem pomocou prístroja, ktorý sa nazýva endomotor. Aké dlhé sú kanáliky mi určuje druhý prístroj, nazýva sa apexlokátor. Vďaka nemu viem, koľko desatín milimetra mi zostáva, aby som kanálik ošetrila v celej jeho dĺžke. Kanáliky sa následne sušia papierovými čapmi. Vysušené koreňové kanáliky lekár zaplní gutaperčou a na vrch dostanete dočasnú plombu. Netreba sa zľaknúť, vyzerá ako biela plastelína. Je však len dočasná, trvalá sa zhotoví o pár týždňov neskôr.
Po zákroku nesmiete hodinku jesť, aby vám dočasná plomba stvrdla. Reakcie ľudí sú rôzne. Všetko môže byť v poriadku, no zub môže byť niekoľko dní citlivý. Ak by sa stalo, že opuchnete alebo dostanete teplotu, neváhajte kontaktovať zubného lekára.
Niektorí lekári vám môžu do kanálikov dať dočasnú liečivú vložku, ktorá sa za trvalú vymení v ďalšom sedení. Ošetrenie je namáhavý výkon, no ak prebehne správne, ošetrený zub môže plniť svoju funkciu v ústach aj naďalej.
Aké sú výhody?
Ošetrenie koreňových kanálikov dokáže zachrániť zub, ktorý by sa inak musel vytrhnúť. Je to spôsob, ako dať zubu ešte jednu šancu. Pri správnom zhotovení sa dokonca môže zápalové ložisko, ktoré vzniklo okolo koreňa úplne zahojiť. Takto ošetrený zub môže existovať v ústach mnoho rokov. Ako dlho to presne je záleží od kvality endodontického ošetrenia. Môžu to byť však dlhé roky a zub nemusí spôsobovať problémy. Je však potrebné stále dbať na perfektnú hygienu.
Aké sú nevýhody?
Nuž, nevýhodou je, že niekedy zub po niekoľkých rokoch zmení farbu. Nezúfajte, zubné lekárstvo pozná metódu vnútorného bielenia zubu a dokáže prinavrátiť zubu jeho stratenú farbu. Ďalšou nevýhodou je, že zub stráca výživu, je krehkejší a je náchylný na zlomenie. Preto sa na endodonticky ošetrené zuby odporúča zhotoviť korunku.
Aké sú komplikácie?
Každé ošetrenie má svoje riziká preto je dôležité ich pred ošetrením poznať.
• zalomenie nástroja – Je komplikácia, ktorá sa za život môže vyskytnúť každému lekárovi. Niektoré kanáliky sú príliš úzke, iné príliš ohnuté. Zalomený nástroj je vhodné vybrať, existujú metódy, vďaka ktorým sa dá zalomený nástroj v koreni vytiahnuť.
• zle ošetrený koreňový kanálik – Niekedy sa stáva, že pacient príde na vstupné prehliadku s nedostatočne ošetreným koreňovým kanálikom a zápalovým ložiskom pod koreňom. V tomto prípade je nutné koreňovú výplň vybrať, kanálik opäť vydezinfikovať, rozšíriť a správne zhotoviť novú koreňovú výplň až po koniec koreňa zuba.
• nepriechodnosť kanálikov – U starších ľudí sú kanáliky užšie, môže sa stať, že kanálik je v niektorej svojej časti obliterovaný a nepriechodný. Bežnému zubnému lekárovi sa môže kanálik podariť spriechodniť, no ak nie, vedia sa na tento problém pozrieť špecialisti, ktorí sa venujú endodoncii pod mikroskopom.
Ako prebieha ošetrenie koreňových kanálikov u detí?
Nie každý lekár ošetruje koreňové kanáliky aj deťom, ja patrím medzi tých, ktorí detskú endodonciu uznávajú. Rozdiel je len v tom, mliečne korene nemusia mať dokončený vývoj hrotu koreňa, prípadne je už koreň mliečneho zuba mierne vstrebaný. Koreňový kanálik mliečneho zuba nesmie zaplniť gutaperčou, ale vstrebateľným materiálom, aby sa mohol trvalý zub pod mliečnym bez problémov prerezať.
Tip na článok: Čo robiť a čo nerobiť po vytrhnutí zuba?
Aké sú najčastejšie mýty a hoaxy?
• Zuby postupne odumierajú – Nie je to pravda, zub odumiera z nejakého dôvodu. Ak sa o zuby staráte, nie je dôvod, aby vekom zuby sami od seba postupne odumierali.
• Ošetrenie koreňového kanálika veľmi bolí – Je to častý mýtus, ošetrenie koreňového kanálika sa vždy robí s použitím lokálnej anestézy.
• Aj tak sa zub nakoniec vytrhne – Pokiaľ vám zubný lekár urobí ošetrenie správne a správna bola aj indikácia tohto ošetrenia, zub môže existovať na svojom mieste dlhé roky.
Diskusia
Otázky k článku píšte do komentára pod príspevok. Nezabudnite ma sledovať na Instagrame, pridávam sem zaujímavý obsah, ktorý nikde inde na webe nenájdete.