Existuje veľa vecí, ktoré vedia uškodiť zubom. Niektoré im ubližujú viac, iné menej. Počas života sa každý z nás v istom období stretne minimálne s jedným.
Dôležité je ho včas rozpoznať a uvedomiť si, že práve toto vašim zubom škodí. Nič z nižšie uvedených vecí vám nepoškodí zuby hneď, no ak však budete tieto činnosti vykonávať dlhodobo alebo príliš často, môžete vašim zubom uškodiť.
Zlozvykov je veľmi veľa, vybrala som pre vás tie najčastejšie, s ktorými sa zubní lekári stretávajú. Tak čo, máte niektorý zlozvyk aj vy?
1. Zatínate zuby alebo nimi škrípete
Prichytili ste sa, ako máte silno zacvaknuté zuby? Alebo vám niekto povedal, že v noci škrípete so zubami? Nuž, tento stav má už aj svoj názov. Volá sa bruxizmus alebo bruxománia.
Príliš silným zovretím zubov si poškodzujete sánkový kĺb, zubné lôžko a v neposlednom rade samotné zuby. Ľudia trpiaci bruxizmom si vedia škrípaním zubov zošúchať obrovské množstvo skloviny a dentínu.
Takýto stav na zuboch potom voláme atrícia. Informujte sa u svojho lekára, predpíše vám na noc dlahu na zuby, aby ste si ich neničili.
2. Hryziete predmety
Stále musíte mať niečo v ústach? Či už je to pero, ceruzka alebo vlastné nechty? Ak budete tento zlozvyk vykonávať roky s tými istými zubami, verte, že to na nich bude poznať.

Príkladom sú krajčírky, ktoré zvyknú držať špendlík medzi prednými zubami. Po niekoľkých rokoch na nich majú z neustáleho držania špendlíka vyšúchané miesto.
3. Podkladáte peru
Viete, že si vkladáte dolnú peru medzi zuby? Prípadne pcháte medzi zuby vlastný jazyk? Tento zlozvyk je častý najmä u detí. Niektoré si podkladajú peru, iné jazyk alebo vlastný prst. Po istom čase tento zlozvyk dokáže posunúť zuby a vzniká otvorený zhryz.
4. Otvárate obaly zubami
Vaše zuby nie sú nožnice ani žiadny iný nástroj. Viete, koľko ľudí si už zlomilo zub na otváraní plastových alebo kovových obalov od jedla?
Lepší prípad je, keď si odštiepite zo skloviny. Môže sa však stať, že pod nadmerným tlakom váž zub praskne až do koreňa a budeme ho musieť vytrhnúť.
5. Jete večer po umytí zubov
Po umytí zubov sú vaše ústa čisté. Ak si dáte čo i len malý hryz ovocia, chrumiek alebo inej mňamky pred spaním, všetka vaša snaha vyšla na zmar.

V noci, keď budete spať, sa vám tvorí oveľa menej slín, takže takýto malý snack vám zostáva nalepený na zuboch až do rána. A baktérie si veľmi radi pochutnajú na vašej potrave aj vašich zuboch.
6. Pijete na raňajky citrónovú šťavu
Netvrdím, že citrón je zlý, sama milujem citronády a rôzne nápoje s mätou alebo bylinkami. Ak si však ráno vyčistíte zúbky a na také čisté zuby sa napijete citrónovej šťavy, nie je to celkom šťastné riešenie.
Citrón má pH 2, čo je veľmi kyslé. Pod 5,5 si rozpúšťate sklovinu. O zubných eróziách spôsobených ovocím alebo ako správne piť takéto šťavy, aby vám nepoškodili sklovinu, si môžete prečítať v mojom článku o eróziách.

7. Fajčíte
Toto je podľa mňa kráľ zlozvykov. Mnoho ľudí vie, že fajčenie škodí, aj by chceli prestať, no napriek tomu sa k nemu stále a stále vracajú. Fajčenie ako také neškodí len zubom, ale chemikálie a horúci dym poškodzujú najmä sliznice v ústach.
Na zuboch cigaretový dym vytvára nepekné čierne pigmenty, ktoré je potrebné pravidelne odstraňovať.
8. Pijete príliš horúce alebo príliš studené
Netýka sa to len nápojov, ale aj jedla. Váš zub je živý. V zubovine a v zubnej dreni sú živé bunky. Ak vás niečo páli v ústach, páli to aj vaše zuby.
Zubná sklovina sa ako všetko iné v teple rozťahuje a v chlade zmenšuje. Volá sa to koeficient rozťažnosti a má to každá látka na svete. Časté výkyvy teplôt môžu spôsobiť nepekne popraskanú sklovinu.
9. Zabúdate si vyčistiť medzizubné priestory
Že ste si večer umyli zuby kefkou? To je krásne, ale 40% povrchu zubov sa nachádza medzi zubami. 8 z 10 kazov u dospelých sa nachádza medzi zubami.
Ak ste preskočili niť alebo medzizubnú kefku, tak ste si nechali najrizikovejšie miesto v ústach špinavé. Paradoxne väčšina ľudí si najviac drhne horné zuby z vonkajšej strany. Dajte medzizubnej hygiene šancu! Keď uvidíte, aký bordel máte na nitke po použití, tak ju budete používať pravidelne.

Tip na článok: Najčastejšie chyby pri čistení zubov. Robíte ich aj vy?
10. Dýchate cez ústa
Ďalší problém. Na dýchanie je prispôsobený váš nos, nie ústa. Ak dýchate ústami, vysušujete si ústne sliznice, máte väčšie riziko zubného kazu a u detí dýchanie ústami spôsobuje čeľustnoortopedické anomálie.
Tlak jazyka na podnebie pri zavretých ústach je dôležitý pre rast podnebia do šírky. Ak viete o tomto probléme, navštívte ušno-nosno-krčné oddelenie. Budú pátrať po príčine, prečo nedýchate nosom. Prípadne vám váš lekár predpíše na nos takú clonu, ktorá vás donúti dýchať nosom.
Ak ste tu svoj zlozvyk našli, skúste sa poobzerať po jeho riešení. Pokiaľ však robíte s vašimi zubami niečo, o čom si nie ste istí, že im škodí, spýtajte sa na to vášho zubného lekára. Rád odpovie na všetky vaše otázky a pomôže vám nájsť adekvátne riešenie.