Dozvedeli ste sa, že čakáte bábätko? Srdečne vám gratulujeme, čaká vás najkrajšie obdobie v živote. Možno sa vo vašej hlave vynárajú otázky, aké zmeny tehotenstvo prinesie.
Niektorým ženám sa zlepší pleť, iným sa zlepší kvalita vlasov, no niektorým sa pokazia zuby. Pripravila som pre vás článok, kde si povieme niektoré mýty a fakty o zuboch, ktoré počas tehotenstva počuje každá žena.
Mýtus: Každé tehotenstvo stojí ženu jeden zub.

Je pravda, že niektoré ženy počas tehotenstva skutočne o svoj zub prídu. No väčšinou sú to zuby, s ktorými bol problém už pred tehotenstvom. Boli zle ošetrené, mali ponechaný zubný kaz alebo zle zhotovenú koreňovú výplň. Nezúfajte, vôbec to neznamená, že musíte prísť o svoj zub.
Čo spraviť? Ak plánujete dieťatko, zastavte svojho zubného lekára, aby vám urobil preventívnu prehliadku a preventívne všetkých zubov. Budete mať istotu, že lekár žiadny kaz neprehliadol a zároveň budete mať najaktuálnejší rtg, keby sa niečo s vašimi zubami počas tehotenstva udialo a nemohli vám rtg snímku urobiť.
Mýtus: Dieťa si ťahá vápnik zo zuba.
Tehotenstvo je celkovo spojené so zvýšeným príjmom vitamínov a minerálov. Sklovina, ktorá je na povrchu zuba, je neživé tkanivo, ktoré je z 98% zložené z minerálov. Práve v nej začína zubný kaz. Neobsahuje nervy ani cievy, preto sa z nej krvným prúdom nedokážu vyplaviť minerály. Ak by sa počas tehotenstva stalo, že nemáte dostatok vápnika, tak vaše hormóny ho vyplavia primárne z kostí, ktorých je v tele oveľa viac a nie zo zubov. A okrem toho, keď sa narodí bábätko, jeho kosti sú väčšinou tvorené ešte len z chrupky.
Tip od zápisníka zubárky: Aby ste predišli nedostatku vitamínov a minerálov, mali by ste mať pestrý jedálniček, ktorý bude obsahovať kvalitné potraviny plné výživných látok. Veľmi vhodné je už pred tehotenstvom užívať výživové doplnky pre budúce mamičky, doplníte tým minerály a vitamíny svojmu telu. Počas tehotenstva môžete tiež užívať ako doplnok vitamíny, vyrábajú so špeciálne upraveným pomerom látok presne podľa potrieb tehotných žien.
Mýtus: Žena počas tehotenstva nedokáže ovplyvniť kvalitu zubov dieťaťa.
Medzi ľuďmi sa hovorí, že kvalita zubov je dedičná. Nie je to celkom tak. O tom, čo vaše dieťa dokáže od vás zdediť a čo nie som písala v článku 10 mýtov o zuboch, ktorým možno veríte aj vy. Dočítate sa tam, ktoré konkrétne veci ohľadom zubov môže vaše dieťa zdediť.
Tip od zápisníka zubárky: Zúbky sa vyvíjajú od 7.týždna vnútromaternicového vývoja. Aby sa vyvinuli správne, je dôležité, aby malo malé vyvíjajúce sa telíčko dostatočný počet stavebných látok. Na správny vývoj skloviny a zubovinu je potrebné, aby mala žena dostatok vitamínov (najmä A,B,C,D a iné) a minerálov (vápnik, horčík, fosfor a stopové prvky).
Dôležité je spomenúť, že zuby obsahujú aj organické látky. Na to, aby sa správne vyvinuli, je dôležitý príjem bielkovín. Živočíšne a rastlinné bielkoviny by mali byť v pomere 1:1.
Tip na článok: Prvá návšteva u zubára
Fakt: Tehotné majú zvýšenú chuť na sladké.

Tehotenstvo prináša zmenu chutí a rôzne zaujímavé kombinácie. Cukry sú živinou pre mikroorganizmy, ktoré vytvárajú zubný povlak na zuboch. Nie je pre zuby dôležité, koľko cukru zjete počas jedného maškrtenia. Horšie je, ak počas celého dňa pojedáte v malých množstvách sladkosti. Platí, že je lepšie zjesť pol čokolády 1x denne ako zjesť 10 kociek počas celého dňa. Každá konzumácia sladkostí bez ohľadu na množstvo znižuje pH v ústach.
Tip od zápisníka zubárky: Ak neviete prežiť bez konzumácie sladkého jedla, skúste frekvenciu vášho mlsania znížiť na minimum. Po každej konzumácii sladkého si prepláchnite ústa čistou vodou, počkajte 20 minút a vyčistite si zuby zubnou pastou a kefkou.
Fakt: Tehotné často zvracajú.
Tehotenské hormóny môžu bohužiaľ ovplyvniť váš mozog. Zvýšená koncentrácia niektorých hormónov vplýva na predĺženú miechu, v ktorej sa nachádza aj centrum pre zvracanie. Najmä prvý trimester býva najviac kritický a chvíľku trvá, kým nájde telo rovnováhu a zvracanie prestane.
Niektorým ženám bohužiaľ zvracanie znepríjemňuje celý priebeh tehotenstva. Zvracanie neovplyvníte svojou vôľou. Žalúdočný obsah je plný kyseliny HCl, ktorý znižuje pH v ústach a odvápňuje vašu sklovinu. Tá sa stáva menej odolnou voči pôsobeniu baktérií a ľahšie sa u vás rozvinie zubný kaz.
Slina naopak obsahuje zásadité látky, ktoré pH neutralizujú. Idete si hneď po zvracaní umyť zuby? Chyba. Odstránite všetok zubný povlak, ktorý v tomto prípade paradoxne chráni zuby pred kyselinou v ústach.
Tip od zápisníka zubárky: Po zvracaní si ústa vypláchnite čistou vodou. Odstránite tým zvyšky zvratkov a väčšinu žalúdočnej kyseliny. Počkajte 20 minút, kým zásaditá slina neutralizuje kyselinu úplne a následne si umyte zuby kefkou a pastou, ako ste zvyknuté.
Fakt: Tehotné napína z kefky alebo príchute pasty.

Ďalšia nepríjemnosť, ktorá sa môže počas tehotenstva vyskytnúť. Nie všetky chute a vône vám budú prijemné a niekedy len dotyk kefkou v zadných miestach úst vyvolá dávivý reflex. Tehotné ženy potom zanedbávajú zadné zuby, ktoré sa rýchlejšie a ľahšie pokazia.
Tip od zápisníka zubárky: V miestach, kde vám čistenie klasickou nie je celkom príjemné, skúste použiť single kefku. Má malú hlavičku, ktorá sa efektívne dostane na všetky miesta vo vašich ústach. Jej štetinky sú dostatočne pevné, aby odstránili zubný povlak. Ak vás napína zo zubnej pasty, skúste ju zmeniť. Ak nepomôže ani to, môžete si čistiť zuby aj bez zubnej pasty, dôležité je mechanické odstránenie povlaku. Ako doplnok môžete potom použiť ústnu vodu.
Fakt: Tehotné môžu mať zapálené ďasná z hormónov.
Zvýšená hladina hormónov môže mať vplyv na ďasná, ktoré reagujú opuchom a rozšírením drobných ciev. Keď sa k tomu pridá nedostatočná hygiena, tehotenská gingivitída (zápal ďasien) je na svete. Niektoré ženy reagujú tak citlivo, že ich ďasno v niektorom mieste opuchne a vytvorí malú guličku. Tento stav sa nazýva epulis gravidarum.
Tip od zápisníka zubárky: Liekom na zápal ďasien je dodržiavanie hygieny, správna technika čistenia, aby ste odstraňovali všetok povlak, najmä ten v zubnom žliabku. Vznik tehotenskej epulis neovplyvníte, poteším vás, po pôrode sa zvykne sama od seba zmenšiť, až sa nakoniec stratí. Ak dosahuje veľké rozmery, zavadzia pri jedení a rozprávaní, je možné si ju dať odstrániť v lokálnej anestéze.
Dúfam, že bol tento článok pre vás prínosom. Ak máte akékoľvek otázky ohľadom tehotenstva a vašich zuboch, prípadne starostlivosti o ne, neváhajte so svojimi otázkami kontaktovať svojho zubného lekára.