Týmto článkom by som chcela otvoriť ďalšiu tabuizovanú tému, o ktorej sa nahlas veľmi nehovorí. Prvou kontroverznou témou, na ktorú som sa pozrela, bol zápach z úst.
Myslíte si, že vaše napínanie na zvracanie je prekliatím? Zďaleka nie ste sami. V ambulancii sa stretávam s pacientami rôzneho veku, pohlavia, s rôznymi častými i menej častými problémami. Jedným z problémov pacientov je, že preskakujú čistenie najmä zadných stoličiek z dôvodu, že ich napína na zvracanie a nedokážu si tieto miesta vyčistiť, aj keď by veľmi chceli.
Ako vzniká dáviaci reflex
Ako už samotný názov hovorí, dáviaci reflex je reflex, ktorý nie je vôľou ovládaný. Tento reflex patrí s kašľom či kýchaním do skupiny obranných reflexov a má za úlohu zabrániť nežiaducemu prechodu cudzieho telesa do organizmu. Aby som vás nezaťažovala zložitým neurologickým medicínskym vysvetlením dáviaceho reflexu, zhrniem ho do pár viet.

Ak váš organizmus pocíti tlak cudzieho telesa (kefka, zubárska vŕtačka) na mäkkom podnebí prípadne v hltane, spustí sa obranný reflex v hltane, ktorý sa prepne na “spätný chod” a vás napne na zvracanie. Tento reflex je normálny, má ho každý. Existuje však skupinka ľudí, ktorí majú zvýšený dáviaci reflex a napínaním reagujú aj na najmenší dotyk.
Koho zvýšený dáviaci reflex postihuje
Pacientov so zvýšeným dáviacim reflexom je viac akoby sa mohlo na prvý pohľad zdať. Zvýšený dáviaci reflex sa vyskytuje u detí aj dospelých, rôzneho veku či pohlavia.
Tipy ako prekonať napínanie pri čistení zubov
Mám pre vás pár tipov ako skúsiť bojovať s napínaním pri čistení zubov. Možno nejaký z nich bude fungovať práve vo vašom prípade.
Čas čistenia zubov
Kedy si čistíte zuby? Je to ráno nalačno alebo až po raňajkách? Umývate si zuby večer tesne pred spaním alebo chvíľku po výdatnej večeri? Plný žalúdok môže súvisieť s napínaním. Všimnite si, kedy vás napína viac. Niektorým ľuďom viac vyhovuje čistenie nalačno, iným naopak keď majú plný žalúdok.
Kefka
Dostať sa s klasickou manuálnou kefkou k zadným zubom môže byť pre vás takmer nemožné. Hlavička kefky síce nie je veľká, no ľudom so zvýšeným dáviacim reflexom sa môže zdať obrovská. Počuli ste už o single kefke? Nazýva sa aj sólo kefka alebo jednozväzková kefka. Vyrába ju kopec výrobcov, má miniatúrnu hlavičku a stojí pár eur. Malá okrúhla hlavička vás možno bude menej dráždiť.
Elektrické kefky
Elektrické kefky, či už rotačné alebo sonické, jemne počas svojho chodu vibrujú. Jemné vibrácie vám môžu paradoxne pomôcť dostať napínanie pod kontrolu. Vyskúšajte. Jemné vibrovanie totiž u niektorých ľudí vyvoláva jemne šteklivý pocit. Najlepšie by však bolo si pred kúpou kefku s vlastným nástavcom najskôr vyskúšať u niekoho, kto takú kefku má.
Pasta
Napínanie môže spôsobovať aj chuť pasty. Môže vám vadiť príliš silná mentolová chuť, chuť sladkého drievka, príliš sladká alebo príliš slaná chuť pasty. Nezabúdajte pastu počas čistenia zubov vypľúvať, veľké množstvo slín plných pasty vás môže taktiež napínať. Množstvo väčšie ako hrášok neodporúčam, stačí vám pasty naozaj trošku.
Dýchanie a prestávky
Čistíte si zúbky zo zavretými ústami alebo ich máte otvorené a sledujete vlastné umývanie v zrkadle? Vyskúšajte obe alternatívy, jedna z nich môže byť pre vás prijateľnejšia. Dýchajte nosom. Často vypľúvajte pastu, nechajte si pár sekúnd na predýchanie. Čistenie bude trvať dlhšie, no bude pre vás príjemnejšie.
Tréning
Vedeli ste, že keď pacient dostane novú protézu, tiež ho môže pár dní napínať, kým si jeho telo zvykne? Podobne to môže byť aj s kefkou. Skúste si dať občas tréning a len skúšať mať kefku v ústach aj na menej príjemných miestach. Keď telo prekoná fázu adaptácie, môžete kefku tolerovať viac.
Zabavte sa
Posledný bod je takou psychologickou radou. Keď si idete čistiť zuby so strachom a vedomím, že vás bude stále napínať, tak ste náchylnejší k tomu, aby sa to naozaj stalo. Skúste sa rozptýliť. Niekomu pomôže prechádzanie sa po dome alebo čistenie zubov pri telke.
Napínanie u zubára
Odkladanie dentálnej hygieny alebo zubného ošetrenia z dôvodu, že vás napína, nie je žiadne riešenie, pretože problém vás skôr či neskôr dobehne. Bojíte sa, že vás bude u zubára napínať a cítite sa pri tom trápne? Ako hovorím pacientom, neospravedlňujte sa, vy za to nemôžete. Je ale fajn zubného lekára na tento svoj reflex upozorniť. Zubné lekárstvo prešlo naozaj prerodom a dnes máme iné možnosti ako boli pred pár rokmi. Aké sú vaše možnosti u lekára?
Anestéza
Keď nebudete cítiť, nemôže vás napínať. Veľa ľuďom pomôže podanie anestézy na podnebie. Pri mandibulárnej anestéze zase znecitlivie polka spodných zubov, polka jazyka, pery, pol líca.
Kofferdam
Stále sa mi stáva, že mnoho nových pacientov nevie, čo je kofferdam. Je to latexová (pre alergikov aj bezlatexová) štvorcová blana, ktorá odizoluje váš zub. V praxi to znamená, že lekárovi netečú na zub vaše sliny a vám netečie nič do krku. Vaše sliny si môžete pod koferdamovou blanou prehĺtať.
Ak nepomáha vyradenie vašej zmyslovej zložky pomocou anestézy a kofferdamu, môže byť napínanie psychologického pôvodu. Nemyslím to v zmysle, že by ste potrebovali psychologickú pomoc, no z nejakého dôvodu váš mozog spúšťa dáviaci reflex. V týchto prípadoch je vhodná konzultácie u vášho všeobecného lekára, može vám predpísať utlmujúce lieky, ktoré môžu pomôcť potlačiť dáviaci reflex. Často sú to lieky ovplyvňujúce nervovú sústavu a sú na predpis. O takýchto veciach však nechcem viac na internete písať a dávať niekomu domáce návody, tak by som tento bod uzavrela s tým, že sa treba informovať u vášho lekára, čo bude pre vás vhodné.
Ak však máte neprekonateľný dáviaci reflex, viac zubov, ktoré potrebujú zdĺhavejšie ošetrenie, informujte sa v ambulancii o možnosti ošetrenia zubov v celkovej anestéze. Možno vám to bude pripadať ako scifi, no ak nie je iná možnosť, je dobré sa informovať aj o takomto spôsobe riešenia problému.