Pri téme žuvačky sa názory zubných lekárov na ich prospešnosť rozchádzajú. Žuvanie môže mať skvelý prínos pre zuby, no pričasté žuvanie zaťažuje sánkový kĺb a v budúcnosti dokáže spôsobiť nemalé problémy. Stretávame sa s nimi od detstva a milujeme ich pre ich sladučkú chuť. Neskôr však zbystríme pozornosť, keď z každej strany na nás kričí nápis „Žuvanie žuvačiek po jedle je prospešné!“. Je žuvačka ozaj taký zázrak? Alebo má len zázračné zloženie, ktoré ochráni zuby?
Z čoho sú žuvačky?
Nechcem priveľmi hodnotiť ich zloženie, len v skratke napíšem, že žuvačka sa skladá z vedľajších produktov, ktoré vznikajú pri spracovaní ropy. Ďalej sú to rôzne živice, parafín, elastoméry, zmäkčovadlá, plasty a podobne. Bohužiaľ, na atraktivite im nepridáva ani to, že sú často obohatené o aspartam, ďalšie umelé sladidlá, kyslé stabilizátory, spojivá, ochucovadlá a arómy. Je to chemický koktejl, mnohé z látok používané pri ich výrobe sú stále kontroverzné, niektoré dokážu vo zvýšených koncentráciách spôsobiť poruchy rôznych orgánov. Žuvaním sa látky zo žuvačky uvoľňujú do sliny, ktorú prehĺtame a tieto látky sa nám dostávajú do celého organizmu. Keby sme však mali detailne študovať zloženie všetkého, čo sa nám do organizmu vďaka potravinárskemu priemyslu dostane, mohli by sme na veľa vecí rovno zabudnúť. Suma sumárum, žuvačka neobsahuje nič oslnivé, čo by bolo zázrakom v boji proti zubnému kazu.
Čo sa deje v ústach po jedle?
Po príjme potravy sa sacharidy z neho dostávajú k baktériám v zubnom povlaku. Tie ich vychytávajú, metabolizujú a produkujú z nich kyseliny. Zvýšená koncentrácia kyselín v ústach spôsobí pokles pH do kyslých hodnôt. Keď pH dosiahne hranicu 5,5 a nižšie, minerály zo skloviny sa vyplavujú do prostredia a sklovina sa demineralizuje. Po jedle istý čas trvá, kým sa pH vráti vďaka HCO3- aniónu naspäť do neutrálnej hodnoty.
Akú úlohu v tom má žuvačka?
Ako som písala vyššie, žuvačka nie je zázrak, ktorý by obsahoval nejakú špeciálnu látku. Jej čaro spočíva v tom, že keď si ju dáte do úst, vaše ústa vyšlú do mozgu signál, že sa v nich nachádza jedlo a mozog automaticky spustí vylučovanie väčšieho množstva sliny. A viac sliny= viac HCO3- aniónu, ktorý vyrovnáva pH. Návrat pH do pôvodnej hodnoty sa udeje oveľa rýchlejšie a zuby sú menej ohrozené pôsobením kyselín. Nabudúce, keď budete žuť žuvačku si spomeňte, že všetku prácu robí vaša vlastná slina.
Prečo niektorí zubní lekári neodporúčajú žuvačky?
Pridlhé žuvanie, žuvanie výlučne na jednej strane alebo veľmi časté žuvanie preťažuje sánkový kĺb. Počas dlhého žuvanie urobíte veľké množstvo pohybov, ktoré môžu preťažiť váš kĺb. Ten sa vám môže odvďačiť bolesťou, pukaním alebo inými problémami. Ďalším dôvodom je, že mnoho ľudí si stále myslí, že žuvačka dokáže nahradiť umývanie zubov. Je to veľký mýtus, pretože žuvačka zubný povlak nedokáže zotrieť. Predsa taká rozžutá žuvačka sa vám neprilepí ani na prst. Iným dôvodom je, že žuvačka vraj dokáže „vytiahnuť plomby“. V 21.storočí, kedy sú zubné materiály podrobené mnohým skúškam by bolo smiešne, keby ho vedela vytiahnuť obyčajná žuvačka.
Aké žuvačky si vybrať?
Keď sa neviete žuvania vzdať, skúste porozmýšľať nad alternatívou. Nie, nejdem vám teraz ponúkať žuvanie mätových lístkov a petržlenovej vňate. Skúste si nájsť žuvačku, ktorá neobsahuje umelé sladidlá alebo cukor. Vhodné sú xylitolové žuvačky bez cukru alebo iné alternatívy. Vyskúšajte.
Drobné odporúčania na záver:
- Kľudne si dajte žuvačku, ale nežujte ju nervózne ešte niekoľko hodín po tom, ako ste si ju dali do úst.
- Nenahrádzajte žuvačkou hygienu a nenechajte sa oklamať zdanlivo čistými zubami vďaka mentolovej chuti.
- Po použití ju vyhoďte do koša, žuvačka sa v prírode rozkladá viac ako 30 rokov. Tá vaša na vás bude čakať minimálne do roku 2050.
- Ak sa vám podarilo žuvačku prehltnúť, nepanikárte. Nezostáva 7 rokov v žalúdku, neprilepí sa na jeho steny a ani vám neupchá črevo. Kyselina chlorovodíková v žalúdku síce nedokáže rozpustiť žuvačku, no telo ju vylúči do pár dní podobným spôsobom, ako keď zjete kukuricu. J