Hovorí sa, že sa učíme celý život. Ak ste náhodou natrafili na tento článok, moje meno je MDDr. Andrea Hrubá a som zubná lekárka pôsobiaca v Bratislave. V ambulancii sa stále stretávam s tým, že si pacienti nevedia správne vyčistiť zuby a nechávajú si na nich zubný povlak. S týmto problémom prichádza do ambulancie kopec ľudí od detí po seniorov. Sú momenty, kedy si spomeniem na jedno príslovie: „Daj hladnému človeku rybu, nasýtiš ho na pár hodín. Nauč ho chytať ryby a nasýtiš ho na celý život.“ A ja vás chcem naučiť ako si naozaj správne a dôkladne bez väčšej námahy vyčistiť zuby tak, aby sa vám netvorili zubné kazy, kameň, nezapaľovali ďasná a vy ste zubára videli raz ročne na preventívnej prehliadke.

Keď si budete vedieť správne vyčistiť zuby, vyhnete sa  bolesti, strachu, stresu a ušetríte nemalé peniaze z vášho rozpočtu, ktoré možete použiť na niečo iné, čo vám urobí viac radosti ako plomba. Článok je dlhý, ale može vám zmeniť život.

Prečo si čistiť zuby?

Dôsledky zle vyčistených zubov na seba nenechajú dlho čakať. Zubný povlak, ktorý ostane na zuboch po zlom vyčistení vie narobiť veľké problémy.

Zubný povlak je kyslá hmota na povrchu zubov,  ktorá vzniká vďaka baktériám. Dokáže narušiť sklovinu a vznikne zubný kaz. Ak sa nevylieči, postupuje ďalej, spôsobí zápal zubnej drene a obrovské bolesti. Zubný povlak nechaný v blízkosti vývodu slinných žliaz vďaka minerálom zo sliny stvrdne a vytvorí zubný kameň. Ten je plný baktérií, hromadí sa aj pod ďasnom, odtláča kosť a po rokoch vám budú z ďasna vykúkať len zubné korene.

Ďalším problém je parodontitída. V 90% prípadov je to chronický proces spôsobený zlým čistením zubov. Baktérie v povlaku spôsobujú zapálené ďasná, povlak sa hromadí, ďasno ustupuje, neskôr ustupuje aj kosť a opäť sme pri obnažených koreňoch a rozkývaných zuboch. Naozaj tento problém nevznikne len kvôli tomu, že vaša mama, otcov brat a prateta mali tiež parodontitídu. Je mnoho faktorov, ktoré ju môžu vyvolať, no v drvivej väčšine je to zubný povlak, preto sa netreba odvolávať len na genetiku.

3 piliere správneho čistenia zubov

Správne čistenie zubov by malo mať také 3 piliere, ktoré je potrebné dodržiavať, pretože bez nich to naozaj nepôjde:

 • pravidelnosť – Tento bod je veľmi dôležitý. Zopakujem stále opakovanú vetu „Zuby si je potrebné umývať 2x denne- ráno a večer.“ Ešte k tomu dodám, že je potrebné si každý večer vyčistiť medzizubné priestory. Nie občas, nie niekedy, ale každý jeden večer až do konca vášho života. Povlak je totiž nutné aspoň 1x za 24 hodín mechanicky rozrušiť.
 • pomôcky – správna zubná kefka urobí veľa, preto si zaslúžila samostatný článok.  Riedka tvrdá kefka je super na kachličky v kúpeľni, do úst by som si takú nikdy nedala. Okrem toho je potrebné mať správnu zubnú pastu, medzizubné kefky a medzizubnú niť. Každému sa budem venovať ešte dôkladnejšie, no vyššie spomínané predmety sú basic výbava. Fajnšmekri majú doma aj sonickú kefku, single kefku, ústnu sprchu, šabličky pre deti, špeciálne nitky na mostíky, detekčné tabletky na zubný povlak a podobne.

 • správna technika – Môžete mať najnadupanejšiu výbavu na svete a umývať si zuby 2x denne, keď si 2x denne vynecháte nejaké miesto, tak ten voňavý povlak si na vás počká. A práve technike sa ideme venovať detailnejšie.

Techniky čistenia zubov

Techník čistenia je viac, každá je iná a nie každá je vhodná pre všetkých ľudí.

Horizontálna

Pri tejto technike sa kefka kolmo priloží k zubom a len sa posúva v horizontálnej rovine. Z môjho pohľadu je absolútne nevhodná. Stále veľa ľudí šúcha kefku najmä v bočnom úseku vodorovne. Prečo je nevhodná? S tvrdou kefkou si vytvoríte klinové defekty na zuboch, nedochádza k dostatočnému odstráneniu povlaku na prechode jednotlivých zubov a ani neodstránite povlak zo žliabku medzi zubom a ďasnom.

Fonesova (krúživá)

Pri tejto metóde sa opisujú kefkou kolmo na zavreté zuby z vonkajšej strany väčšie krúžky. Dospelým pacientom ju neodporúčam, pretože väčší kruh je opäť len kombináciou horizontálneho a vertikálneho pohybu a takáto technika je nedostatočná.  U detí, ktoré nemajú ešte úplne vycvičenú motoriku a nezvládajú techniku čistenia Basovou metódou (drobné krúžky), je fajn aj táto metóda, no je potrebné dočisťovanie zubov rodičom.

Stillmanova (stieracia)

Kefka sa priloží medzi zub a ďasno v 45° uhle a povlak sa zotrie pohybom kefky smerom k žuvacej plôške. Technika je fajn pre ľudí, ktorí trpia ústupom ďasna.

Basova (drobné krúžky)

Kefka sa priloží medzi zub a ďasno v 45°uhle a pohybom ruky robíme drobné jemné krúžky. Táto technika je moja najobľúbenejšia a umývam si tak zuby aj ja, keď zvolím manuálnu kefku.

Modifikovaná Basova technika

Je kombináciou predchádzajúcich dvoch (Stillmanova a Basova).  V 45°uhle sa robia drobné krúžku a následne sa pridáva aj stierací pohyb.

Chartesova

Kefka sa priloží v 45°uhle v smere ku korunke, čiže presne opačne ako Basova technika a robia sa vibračné pohyby. Niektoré literatúry odporúčajú Chartesovu techniku pre ľudí s chorým parodontom, ale podľa mňa je táto technika extrémne náročná na prevedenie a sú aj vhodnejšie techniky.

Sedlmayerova (sólo technika)

Najnovšia technika. Na čistenie zubov potrebujete namiesto kefky single kefku. Áno, dobre počujete, aj so single kefkou sa dajú vyčistiť všetky zuby. Výhodou je, že vďaka malej kefke vždy viete, ktorý zub a ktorú jeho plôšku čistíte. Opäť moja obľúbená technika, som schopná pozerať film a čistiť si pri tom zuby.

Pokiaľ máte teraz v hlave zmätené otázniky, natočila som vám Basovu a Stillmanovu metódu na video. Nestopujeme žiadne 3 minúty, čistíme, pokiaľ nemáme zuby hladké ako sklo.

Technika čistenia medzizubných priestorov

Každý zub má 5 strán. Z piatich sú 2 skryté medzi zubami. Keď si umyjete zuby, tak ste si umyli len presne 60% povrchu zubov. Dosť málo, však? Ak sa chystáte sladko spinkať bez vyčistených medzizubných priestorov, tak medzi zubami vám kvasí a hnije všetko, čo ste počas dňa pojedli. Mňam. Ideme si predstaviť medzizubné pomôcky:

 • Medzizubná kefka – Malá kefka, ktorú si viete kúpiť v každej drogérii, vyrába ju už milión značiek v rôznych veľkostiach. Slúži na to, že čistí priestor pod bodom kontaktu zubov, ktorý má na priereze trojuholníčkový tvar. Príliš malá kefka ide do medzizubného priestoru až príliš ľahko, príliš veľká kefka tam nepôjde vôbec, preto si treba správne vybrať veľkosť. Väčšina ľudí používa viac veľkostí medzizubných kefiek. Ak kefku nepoužívate a máte zapálené ďasná, je normálne, že prvý týždeň-dva vám budú ďasná krvácať. Ak medzizubnú kefku neprepcháte do medzizubného priestoru, tak je viac možností: buď je v medzizubnom priestore kameň ( a treba ho vyčistiť) alebo máte také usporiadanie zubov, že tam tá kefka naozaj neprejde.

 • Medzizubná niť – Nití je veľa. Veľmi veľa. Tenké, hrubšie, voskované, nevoskované, v čiernym uhlím, teflónové. Kto by sa v tom vyznal, ideme postupne. Teflónová podľa mňa nie je príliš vhodná, šmýka sa až príliš. Čiernu napustenú uhlím nepotrebujete, s tenkou si zase človek môže ľahko poraniť ďasno. Môj názor je, že ak chcete siahnuť po nitke, najvhodnejšie je taká hrubšia voskovaná.  Treba s ňou však vedieť narábať. Niektorí radi zauzlia konce nite, aby získali kruh a čistia si zuby tak. Dentálne hygieničky odporúčajú obmotať si konce nite okolo prostredníkov, ja si ju však namotávam na ukazováky. Jemne napnutú nitku zasunieme do medzizubného priestoru pílkovitým pohybom, aby sme neporanili ďasno. Zotrieme povlak z jedného zuba, z druhého zuba a nitku vytiahneme.  Natočila som vám inštruktážne video, ktoré nájdete v tomto článku.
 • Superfloss niť – Pýtate sa, čo to je? Je to špeciálny druh nitky, ktorý má jednu časť ako rybárske lanko a druhú „chlpatú“. Je to pre ľudí na čistenie pod mostíkmi, okolo koruniek a okolo implantátov. Vhodné je to aj pre deti na čistenie okolo zámkov na zuboch. Tvrdšia časť nitky sa prevlečie pod mostík a s chlpatou časťou nitky si vyčistíte pod mostíkom.
 • Šablička (flosspic) – Určite ste videli v drogérii takú plastovú vecičku, v ktorej je napnutá nitka. Predávajú to v 30ks baleniach. Je to super pre deti na čistenie medzizubných priestorov.

 • Špáratká a plastové špáratká nie sú na čistenie vhodné.

Kefka alebo niť?

Medzizubná kefka čistí priestor trojuholníčkový priestor pod bodom, kde sa zuby dotýkajú.  Nitka naopak prejde najmä miestom, kde sa dotýkajú zuby. Asi vás sklamem, ale najideálnejšia je podľa mňa kombinácia.

Vezmite si predné zuby. Nedotýkajú sa bodovo, ale plošne, preto je vhodné doplniť nitku. V priestore, kam sa nevojde kefka, treba použiť niť. Ak máte medzi zubami plombu a niť sa zasekáva, nedá sa vytiahnuť, trhá sa, takto by to byť nemalo a plombu treba prerobiť.  Každému pacientovi po medzizubnej plombe skúšam prejsť nitkou, neviem, či to robí aj váš zubár, ale istota je guľomet.

Kontrola čistoty zubov

Ako zistiť, že sú zuby čisté?

 • zrakom – Pozrite sa do zrkadla a poobzerajte si zuby, kľudne aj s malou baterkou. Vidíte niekde biely povlak alebo povrch zuba nie je krásny lesklý? Treba ho vyčistiť.
 • jazykom – Prejdite si jazykom po zuboch. Cítite všade, že sú zuby hladké ako sklo? Ak nie a cítite niekde, že je zub „drsný“ alebo „chlpatý“ tak je na ňom povlak.
 • detektorom povlaku – Existuje fialové farbivo, ktoré zafarbí zubný povlak. Stačí pár kvapiek do úst, zvyšok vypláchnuť a pozrieť sa, kde ste si nechali povlak. Vyrába sa to aj v tabletkách, ale fialová vodička farbí najlepšie. Možno vás prekvapí cena, ale tá fľaštička vydrží ozaj dlho, lebo potrebujete len pár kvapiek.  A druhú možno ani nebudete potrebovať, lebo sa naučíte si super čistiť zuby. Kúpite to na internete v certifikovaných eshopoch ako „detektor alebo indikátor zubného povlaku“.

Čo najčastejšie vynecháte?

Najčastejšie vidím u ľudí, že si nevyčistia poriadne nasledovné oblasti:

 • horné stoličky zo strany od líca
 • spodné predné zuby z vnútornej strany
 • bočné spodné zuby zvnútra pri ďasne
 • predné horné zuby okolo ďasna. Potom tam vidieť taký biely demineralizovaný lem.

Elektrické kefky

Elektrické kefky boli pôvodne vynájdené pre hendikepovaných pacientov, aby sa ošetrovateľom uľahčila prácu. Poznáme kefky rotačné aj kefky sonické. Rotačná kefka robí rotačné pohyby s guľatou hlavičkou, sonická kefka kmitá s vysokou frekvenciou a jej hlavička pripomína hlavičku manuálnej kefky.

Osobne mám doma obe, tak ich viem porovnať. Pre dospelých pacientov by som odporučila sonickú kefku. Zuby sa s ňou čitia tak, že ju priložíte medzi zub a ďasno v 45° uhle a jemne posúvate zo zuba na zub, pridať môžete aj jemné nakláňanie kefky a stieravé pohyby. Na elektrické kefky určite netlačte, mohli by ste si poškodiť ďasno. Ešteže výrobcovia pridali tlakový senzor. (Tip na článok – Ako si vybrať elektrickú zubnú kefku?)

Ústne vody

Idem práve zbúrať mýty, žiadna ústna voda nevyčistí povlak, ani ho zázračne nerozpustí, ten je potrebné mechanicky zotrieť kefkou. Ústne vody by sa dali rozdeliť do 2 skupín: klasické ústne vody a terapeutické ústne vody.

Klasické ústne vody

Nájdete ich v každej drogérii. Na každodennú hygienu ústnu vodu nepotrebujete, je v nej väčšinou 250ppm fluoridov, v dospeláckej paste je ich 1450. Siahnuť po nej môžete, pokiaľ chcete, aby mali zuby dlhší kontakt s nižšou koncentráciou fluoridov. Niektoré ústne vody sú však bohužiaľ tak agresívne, že môžu zmeniť bakteriálnu rovnováhu v ústach. Pozor preto na dlhodobé a časté používanie ústnych vôd.

Terapeutické ústne vody

Tieto ústne vody odporúčam aj ja sama. Ale len úzkej skupine pacientov a to ľuďom so zapálenými ďasnami, s parodontitídou alebo po dentálnej hygiene a ľuďom po chirurgických zákrokoch. Tieto vodičky obsahujú antibakteriálnu látku chlórhedixín diglukonát, vo vodách je väčšinou jeho 0,2% roztok. Používa sa na pár dní podľa pokynov na obale. Pozor na prekročenie dĺžky liečby, môže sfarbovať tkanivá.

Parodontálny gél

Pre ľudí s parodontitídou sa vyrábajú medzizubné gély s obsahom dezinfekčných látok. Sú to gély, ktoré sa dajú na medzizubnú kefku a ňou sa potom čistia medzizubné priestory. Je fajn mať taký doma, dá sa to použiť aj keď sa napríklad niekde v ústach pohryznete alebo poškriabete kefkou. Ruku na srdce, komu sa to ešte nestalo.

Single kefka

Single kefke alebo aj sólo kefke venujem samostatný odstavec. Mal by ju mať každý človek, dajú sa s ňou vyčistiť zuby Sedlmayerovou technikou alebo je skvelá na dočisťovanie zubov deťom. Dospelí si s ňou čistia napríklad osmičky, dolné predné zuby zvnútra alebo iné ťažko dostupné miesta.

Ústna sprcha

Funguje ako taká mini „wapka“. Kto nevie, čo je wapka, tak je to vysokotlakový čistič, ktorý čistí vysokým prúdom vody napríklad chodníky od machu a podobne.

Máme ju tiež doma, tak vám viem o nej napísať nasledovné. Bola som prekvapená, funguje to tak, že si nastavíte počet „impulzov“ a tá ústna sprcha vystrelí zo seba vodu. Dovolím si ale tvrdiť, že medzizubnú kefku to nenahradí ani náhodou, ale môže vám to pomôcť vyčistiť ťažko dostupné miesta, napríklad okolo strojčeka alebo koruniek.

Ako čistiť strojček na zuby

 • fixný strojček. Je potrebné vyčistiť si zuby, to je jasné. Len mnoho ľudí si nečistí medzizubné priestory, pretože okolo zubov majú drôtik. Napadlo vám však podvliecť drôtik niťou a vyčistiť si pekne medzizubné priestory? Keby som mala na zuboch strojček, určite si zoženiem ešte k tomu aj medzizubnú kefku pre parodontálnych pacientov. Je to ako klasická medzizubná kefka, len je oveľa širšia a super sa s tým čistia zuby okolo zámkov na zuboch. Tak ak už investujete do svojho dieťatka a strojčeka na zuby, nezabudnite na hygienu. Single kefka, medzizubná kefka pre parodontálnych pacientov (to sú tie „perio plus“ rady) a Superfloss niť na čistenie okolo zámkov je nevyhnutnosť!
 • nočný strojček. Majú ho hlavne detičky, vyčistite dieťaťu zuby a nočný strojček je tiež potrebné prejsť kefkou bez pasty.
 • neviditeľný strojček. Zuby si umyte ako obvykle, vašu pozornosť zvýšte v okolí attachmentov a nezabudnite si strojček umývať kefkou pod tečúcou vodou. Na tento účel môžete použiť dokonca aj single kefku.

Ako čistiť korunky a mostíky

Ak máte korunku, na jej povrchu je keramika a je pravda, že tá sa pokaziť nemôže. Ale môže sa vám ukladať povlak medzi zubom a korunkou, ďasno sa môže zapaľovať a ustupovať. Preto si čistite aj medzizubné priestory okolo korunky a mostíka. Tam, kde máte v mostíku chýbajúci zub, použite Superfloss niť o ktorej som písala vyššie.

Ako čistiť implantát

Implantát treba poriadne čistiť. Prečo? Pri zlej hygiene okolo implantátu sa vám zapáli sliznica v jeho okolí. Ak zlá hygiena pokračuje, zápal sa stupňuje a ustupuje kosť. Tento stav sa volá periimplantitída.  Implantát sa začne kývať a pokiaľ nepodstúpite liečbu, tak ako sa implantoval, tak sa bude musieť explantovať. Čistite si preto implantáty, jemne a šetrno okolo ďasna aj v medzizubnom priestore.

Ako čistiť zuby deťom?

Detičky sú krásna téma. Aj keď čistenie nie je jednoduché a môže vás až prepadnúť zúfalstvo, tak verte, že čistením zúbkov dieťatku len pomôžete, aby nemuselo zažiť vŕtanie a strach. Ako čistiť zuby? Urobila som vám menší prehľad.

 • prvé rezáčiky bábatka – Na čistenie takýchto mini zúbkov nepotrebujete pastu, stačí vám single kefka. Ak sa zúbky dotýkajú, povinne používame aj flosspic, aby boli zuby čisté aj v medzizubnom priestore.
 • keď sa objavia mliečne stoličky, treba kúpiť peknú detskú kefku s rovnou hlavičkou a fluoridovú zubnú pastu. Zuby čistíme 2x denne a používame pri tom malé ryžové zrniečko pasty detskej, nie viac. Keď deti nevedia vypľúvať, tak mini ryžové zrniečko fluoridovej pasty stačí, výrobca počíta s tým, že pastu deti prehltnú, preto je tam znížený obsah fluoridov oproti dospeláckej paste. Nezabúdajte čistiť medzizubné priestory so šabličkou. Medzizubné kazy medzi mliečnou 4 a 5kou sú najčastejšie kazy, ktoré deťom vŕtam. Niekedy mi maminky povedia, že si nevedia predstaviť, ako sa tam dostanú. Keď sa tam dostanem ja s vŕtačkou, tak šablička by mala byť malina. Maminy, však všetky chcete to najlepšie pre vaše dieťatko a ja verím tomu, že to zvládnete. Naozaj.
 • keď sa objavia trvalé 6ky, tak na ňe dáme špeciálny pozor a dočisťujeme so single kefkou.
 • keď vypadávajú mliečne zuby deti zvyknú protestovať pri čistení, resp. chcú umývať samé. Je to super, ale stále je potrebné im zuby dočistiť.
 • kompletný trvalý chrup čistíme ako u dospelákov.

Doplnkové informácie:

 • na čistenie nepoužívať prstiačiky a silikónové kefky.
 • najmenším deťom sa najlepšie čistia zuby v ľahu
 • fluoridovú pastičku skladujeme ako liek, mimo dosah detí.
 • pokiaľ si vaše dieťa nezvládne umyť samé hlavu, nezvládne si umyť ani zuby. Dočisťujte ich.

Ak ste sa dočítali až sem, napísala som všetko, čo by ste mali o správnej hygiene vedieť. A verím tomu, že vám tieto pravidlá pomôžu k tomu, aby ste už nikdy nezažili strach a stres zo zubára, z preventívky a aby ste mali krásne čisté zuby už navždy.

Prevencia je základ, ale aj čistenie zubov je potrebné sa naučiť, nikto učený z neba nespadol a to, že sa niektorí nevyznáte v čistení a vo všetkých pomôckach, nie je vaša chyba.  Niekedy si poviem, koľko bolesti by si ľudia ušetrili, keby si vedeli tie zuby poriadne vyčistiť. Preto som si našla čas a napísala som tento dlhočizný článok. Informácie by mali byť podľa mňa zadarmo a niekedy je „dobrá rada nad zlato“. Snáď som pomohla, ak niečo nie je jasné a ste z okolia Bratislavy, vidíme sa v ambulancii.

© 2022 zapisnikzubarky.sk

Cookie je krátky textový súbor, ktorý do prehliadača odosielajú navštívené webové stránky. Súbory cookie sú dôležité. Bez nich by bolo prehliadanie webu oveľa zložitejšie. Cookie nám v žiadnom prípade neposkytujú prístup k vášmu počítaču alebo akýmkoľvek informáciam o Vás, okrem údajov, ktoré budete chcieť zdieľať s nami. Webovým stránkam umožňuje zapamätať si informácie o vašej návšteve, napríklad na ukladanie vašich predvolieb bezpečného vyhľadávania, na výber relevantných reklám, na sledovanie počtu návštevníkov na stránke, na zjednodušenie registrácie do nových služieb a na ochranu vašich údajov. Ďalšia návšteva stránok tak môže prebehnúť ľahšie a môže byť produktívnejšia. Aj napriek tomu máte možnosť cookies na tejto a iných stránkach zablokovať. Ako na to v najpoužívanejších prehliadačoch, sa dočítate na tejto stránke.