Som zubná lekárka MDDr. Andrea Hrubá a toto je môj edukatívny projekt Zápisník zubárky. Otázky k článku píšte do komentára na Instagrame pod príspevok.
Voči dentálnej hygiene má stále mnoho ľudí predsudky. Ovládol ich strach, pretože niekde počuli, že dentálna hygiena bolí a je nepríjemná. Nevedia, čo ich čaká a my ľudia sme takí, že z neznámeho máme strach. Neverte všetkému, čo počujete!
Pre enormné množstvo ľudí je dentálna hygiena príjemne strávený čas, kedy si oddýchnu v kresle a odchádzajú so žiarivým bielym úsmevom domov.
Čo je dentálna hygiena?
Dentálna hygiena je profesionálne odstránenie nánosov zubného kameňa, pigmentov a farebných škvŕn z povrchu zubov, vyčistenie a vyleštenie zubov, aké sa za domácich podmienok nedá zrealizovať. Urobí vám ju zubný lekár, v ešte lepšom prípade je to dentálna hygienička. Dentálni hygienici sú špeciálne vyštudovaní ľudia, ktorí vyštudovali odbor dentálna hygiena a majú v ňom veľa skúseností a prax.
Pred dentálnou hygienou
Informujte sa, či má váš zubný lekár dentálnu hygieničku. Ak áno, zajednajte si termín, ktorý vám vyhovuje. Pokiaľ váš zubný lekár dentálnu hygieničku nemá a zubnú hygienu nerobí, poobzerajte sa, kde vo vašom okolí sa dá na dentálnu hygienu ísť. Mnoho hygieničiek vás ošetrí, aj keď nie ste ich pacientom.
Ak už nadišiel deň D a vás čaká vaša prvá dentálna hygiena, umyte si pred ňou zuby tak, ako ste aj normálne zvyknutí.

Vyšetrenie
Keď ste už dorazili na miesto, vyplníte krátky zubný dotazník a dentálna hygienička sa vás spýta ako si čistíte zuby, aké pomôcky používate a ako sa staráte o vaše zuby. Potom nasleduje vyšetrenie, kde vám dentálna hygienička zubnou sondou vyšetrí ďasná a vaše zubné žliabky pri krčku zuba.
Nezľaknite sa, mnohým pacientom, ktorí ešte neboli na dentálnej hygiene mierne krvácajú ďasná. Je to preto, že ich majú zapálené a dentálna hygiena bude prvým krokom k tomu, aby sa tohto zápalu zbavili. Dentálna hygienička vám pomocou fialového farbiva zafarbí zubný povlak. Je to informácia pre vás, ktoré miesta si zle čistíte a mali by ste sa na ne viac sústrediť.
Samotná dentálna hygiena pozostáva z viacerých krokov. Prvým krokom je odstránenie zubného kameňa, nasleduje pieskovanie zubov pomocou systému air-flow a vyleštenie zubov rotačnou kefkou.

Odstránenie zubného kameňa
Zubný kameň je tvrdý zmineralizovaný zubný povlak, ktorý sa nedá kefkou roztieť. Väčšina dentálnych hygieničiek používa ultrazvukovú koncovku. Dokáže kmitať s ultrazvukovou frekvenciou a tá dokáže rozrušiť zubný kameň. Koncovka počas vyšetrenia vydáva veľmi špecifický zvuk a strieka vodu, aby sa príliš nezahriala.
Ak by sa stalo, že odstraňovanie zubného kameňa vám nie je príliš príjemné, zubný kameň sa dá odstrániť aj ručne pomocou kyrety na zubný kameň. Väčšina hygieničiek po použití ultrazvuku ešte dočistí zuby pomocou nástroju zvaného kyreta.
Pieskovanie
Nezľaknite sa, nikto vám na zuby nebude dávať skutočný piesok. Po odstránení najväčších nánosov zubného kameňa nasleduje čistenie zubov pomocou pieskovača. Nazýva sa aj air-flow.
Využíva jemný prášok erythritolu, ktorý má neutrálne pH a šetrne dokáže odstrániť zubné pigmenty bez toho, aby poškodil zubnú sklovinu. A čo je ešte lepšie, vyrába sa v rôznych príchutiach. Pravdepodobne dostanete okuliare, aby sa vám prášok nedostal do očí.
Air-flow koncovka poháňa prášok zmiešaný s vodou. Dokáže odstrániť pigmenty z kávy, čaju a cigariet z povrchu skloviny. Niekomu je pieskovanie nepríjemné, ale pieskov na zuby naštastie existuje veľa s rôznymi veľkosťami častíc. Z mojich skúseností, keď prišli pacienti, čo nemali dobrú skúsenosť s pieskovaním a vybrali sme najjemnejší piesok, tak to v pohode zvládli, dokonca im to bolo príjemné.

Leštenie zubov
Malou kefkou pri pomalých otáčkach vám dentálna hygienička vyleští zuby. Použije na to špeciálnu pastu, ktorá je abrazívnejšia a efektívnejšia ako tá vaša doma. Odstráni zvyšky zubných pigmentov a vaše zuby krásne vyleští.
Na záver si ešte zuby vypláchnete s dezinfekčnou ústnou vodičkou. V deň vyšetrenia môžu byť ďasná citlivé, no všetko je len dočasné. V niektorých ambulanciách vám aj zafluoridujú sklovinu.
Tip na článok: Ako si vybrať elektrickú zubnú kefku?
Kontrola a inštruktáž
Na záver dentálna hygienička skontroluje, či sú vaše zuby a medzizubné priestory dokonale hladké, prípadne vás upozorní na zubný kaz. Nasleduje inštruktáž zubnej hygieny, ukážete si tipy a triky ako perfektne vyčistiť zuby zubnou kefkou. Dentálna hygienička vám premeria medzizubné priestory a povie vám, akú veľkosť medzizubnej kefky potrebujete. Môže sa stať, že budete potrebovať viac veľkostí medzizubnej kefky, väčšina ľudí používa minimálne 2 veľkosti.
Ak ešte stále váhate, či na dentálnu hygienu ísť, poviem vám, že je horšie sa báť následkov zanedbaného chrupu ako dentálnej hygieny. Počas celého času, čo ste v kresle sa s vami bude dentálna hygienička rozprávať, dozviete sa množstvo nových informácií a odchádzať budete nabití pozitívnou energiou s krásnym bielym úsmevom. Tak čo, nadobudli ste odvahu získať krajší a zdravší úsmev?
Diskusia
Otázky k článku píšte do komentára pod príspevok. Nezabudnite ma sledovať na Instagrame, pridávam sem zaujímavý obsah, ktorý nikde inde na webe nenájdete.