Zdá sa vám, že vaše zuby sú žltšie ako boli predtým? Nemusíte si lámať hlavu nad tým, ako vybieliť zuby a aký spôsob zvoliť. V tomto článku si vysvetlíme, čo je bielenie zubov, aké spôsoby bielenia existujú a na čo si dať pri bielení zubov pozor.

Sú to najmä rozličné mýty na internete, ktorými si reálne môžete poškodiť zuby. Na úvod by som hneď chcela každému povedať, že bielenie zubov by ste mali najprv konzultovať so zubným lekárom po dôkladnej prehliadke stavu vašich zubov, aby sa nestalo, že si budete bieliť pokazené zuby alebo zuby s poškodenou sklovinou. Bielenie zubov by malo byť za odmenu ako posledný krok, keď už máte všetky zuby zdravé a opravené.

Farba zuba

Pred tým, ako začnete s farbou zuba vymýšľať musíte vedieť, čím je daná farba zuba. Farba zdravého trvalého zuba je v rôznych odtieňoch svetlej žltej. Mliečne zuby sú oveľa svetlejšie ako zuby trvalé, preto sa niekedy stáva, že keď deťom rastú trvalé rezáky, tak oproti mliečnym zubom vyzerajú byť žlté. Je to normálny jav. Do určitej miery je odtieň trvalých zubov  daný geneticky a je určený viacerými vecami.

 • sklovina: Čím tenšiu a priesvitnejšiu sklovinu máte, tým viac bude presvitať žltý dentín a zub sa bude zdrať žltší. Vekom zuby žltnú a je to preto, že sa hrúbka skloviny stenšuje a dentín viac presvitá. Preto je dôležité používať mäkké kefky a neabrazívne zubné pasty. Ak škrípete so zubami, myslite na to, že škrípanie spôsobuje stratu tvrdých zubných tkanív. Konzumácia kyslých nápojov počas života tiež stenšuje sklovinu.
 • dentín: Dentín je vrstva zuboviny nachádzajúca sa pod sklovinou. Čím je vrstva dentínu hrubšia a tmavšia, tým bude zub tmavší. Mŕtvy zub (s ošetreným koreňovým kanálikom) môže mať po čase tmavšiu sivú farbu kvôli tomu, že tento zub neobsahuje zubnú dreň a nemá prívod výživy.
 • povlaky. Na povrchu zuba sa môžu nachádzať povlaky z kávy, čaju, cigariet, červeného vína, tmavých potravín, zubný kameň alebo vrstva bakteriálneho povlaku, ktorá má žltú farbu. Tieto pigmenty sú protikladom bielych zubov. Preto pred tým, nech začnete vôbec rozmýšľať nad svetlejšou farbou zuba je vhodné zájsť na dentálnu hygienu. Už samotná dentálna hygiena mnohým ľuďom jemne zosvetlí zuby vďaka odstráneniu pigmentov. Myslím si, že sami uznáte, že dentálna hygiena je prvým krokom ku krajšiemu úsmevu a bieliť zuby, na ktorých sú pigmenty a kameň by nemalo zmysel. Navštívte najprv dentálnu hygieničku, odstráni vám zubný kameň pomocou ultrazvuku a veľmi dôležité je odstrániť pigmenty pomocou pieskovania zubov (air-flow). Po dentálnej hygiene nechajte svoje ďasná oddýchnuť, aby sa zregenerovali a neboli podráždené. Na bielenie zubov musíte mať zdravé opravené zuby a zdravé ďasná bez akýchkoľvek známok zápalu. (Tip na článok – Čo je dentálna hygiena a ako prebieha?)

Druhy bielenia

Bielenie zubov by sa dalo rozdeliť na dve skupiny a to: dental whitening a dental bleaching. Aký je medzi nimi rozdiel? Dental whitening je bielenie zubov, ktoré slúži k nadobudnutiu prirodzene bielej farby zuba. V mnohých prípadoch ide o zosvetlenie zuba o jeden-dva odtiene. Bieliace látky v zmysle „whitening“ nájdete napríklad v rôznych zubných pastách. Naproti tomu dental bleaching označuje bielenie zubov do svetlejšej farby ako je prirodzená farba zuba. Je to bielenie o niekoľko odtieňov, vďaka ktorému sa dá dosiahnuť naozaj biely úsmev. Sem patrí bielenie, ktoré by mal mať pod kontrolou profesionál.

Peroxid

Nie je to tak dávno, čo k dispozícii boli v drogériách produkty s vyšším obsahom peroxidu. S peroxidom treba narábať opatrne, pretože si môžete ublížiť (napríklad s nevhodnou koncentráciou až rozleptať ďasno a iné). Problematikou bezpečnosti bieliacich výrobkov sa zaoberala Európska únia a koncom roka 2012 je legislatívou upravený obsah peroxidu na maximálne na 0,1% obsahu peroxidu vodíka v kozmetických produktoch, kam spadajú aj sety na bielenie zubov. V drogérii teda nájdete výrobky s max 0,1% peroxidu. Vyššie koncentrácie sme používať len zubný lekár v ambulancii. Aj z tohto dôvodu sa dostalo do popredia bielenie „bez peroxidu“, pretože legislatívou boli vyššie koncentrácie peroxidu zakázané všetkým okrem zubných odborníkov.

Bieliace pasty

Najčastejším produktom na bielenie v drogérii sú bieliace pasty. Celú skupinu bieliacich pást môžeme rozdeliť do 2 skupín:

 • pasty na mechanickom princípe bielenia: Pasty bielia takým spôsobom, že obsahujú abrazívne častice, ktoré odstraňujú pigmenty. Abrazivita je opäť regulovaná, nad 250 sú pasty označené ako škodlivé a ich predaj je zakázaný. Bieliace pasty na mechanických princípoch majú RDA okolo 200, čo patrí k vyšším hodnotám. V kombinácii s tvrdou kefkou a zlou technikou čistenia však môže dochádzať k strate skloviny a tvorbe klinových defektov. Tieto pasty by som ja osobne nepoužívala dlhodobo, len v nejakom období zvýšenej tvorby pigmentov alebo kameňa. S pastou nikdy nedosiahnete výsledok v zmysle „white bleach“ ako som popisovala vyššie. Preto sú pasty whitening a nie bleaching.
 • pasty na chemickom princípe bielenia: Chemickou reakciou dochádza k bieleniu skloviny. Patria sem pasty s obsahom karbamid peroxidu (samozrejme do 0,1%), pasty s obsahom enzýmu glukóza oxidáza, laktoperoxidáza a iné. Tieto pasty majú zvyčajne nižšie RDA a nie sú tak abrazívne ako skupina vyššie. Opäť platí, že bieliaci účinok je v zmysle nadobudnutia prirodzene svetlej farby zuba.

Rozdelenie

Druhov bielení zubov je veľa. Podľa toho, kde bielenie absolvujete ho môžeme rozdeliť na:

 • ambulantné bielenie. Tento typ vám zaručuje najlepší výsledok. Bieli sa v ambulancii pod dohľadom lekára so špeciálnym peroxidovým gélom, ktorý okrem karbamid peroxidu obsahuje aj iné látky, ktoré napríklad pôsobia proti citlivosti zubov. Dĺžku bielenia a počet opakovaní je možné individuálne prispôsobiť, výsledkom sú zuby svetlejšie o niekoľko odtieňov. Po ambulantnom bielení niekedy nasleduje nižšie spomínaný typ bielenia. Bielenie trvá maximálne dve hodinky so všetkým a z môjho pohľadu je toto najbezpečnejší typ.

 • bielenie doma s nosičmi od lekára. Pri takomto bielení musíte zubnú ambulanciu navštíviť minimálne dvakrát. V prvej návšteve vám lekár urobí odtlačky zubov a zistí počiatočný odtieň zubov. V druhej návšteve dostanete zo zubného laboratória špeciálne priesvitné nosiče na vaše zuby a od lekára peroxidové gély na bielenie. Nosiče sa plnia peroxidovým gélom na noc v priebehu niekoľkých dní, podľa pokynov výrobcu a zvoleného produktu.

 • bielenie doma s produktami z drogérie. Bieliace pasty som popísala vyššie. Okrem zubných pást môžete natrafiť na ďalšie produkty ako: prášok, nosiče na doma s gélom, pásiky, bieliace svetielka, produkty s čiernym uhlím, bieliace perá. Buďte opatrní, čo si na zuby dáte, pretože mnoho výrobcov vám na krabičke nasľubuje všeličo, len aby ste si produkt kúpili. Domácemu bieleniu sa budem detailnejšie venovať v ďalšom článku.

Peroxidové bielenie vs neperoxidové bielenie

Mnoho produktov sa oháňa nálepkou „bez peroxidu“. Peroxidové gély na bielenie od zubárov neobsahujú len peroxid vodíka, ale aj iné látky, sú s ním dlhodobé skúsenosti a koncentrácie sú regulované. Účinok je na základe skúseností predvídateľný a sú známe žiaduce a nežiaduce účinky.

Na druhej strane je skupina produktov „bez peroxidu“, do ktorej patrí obrovské množstvo bieliacich látok. So žiadnou z nich nie sú také dlhé skúsenosti ako s peroxidom, pri niektorých nie je známy ani mechanizmus účinku, výsledok je nepredvídateľný a ťažko povedať, ako dlho výsledok vydrží. Kvôli tomu, že sa nepoužívajú dlho, tak niektoré nemusia mať „vychytané všetky muchy“. Zvážte preto prosím, čo si na zuby dáte a či je neperoxidové bielenie to pravé pre vás.

Ako dlho vydrží bielenie

Ako dlho vydrží bielenie je jedna z najčastejších otázok, ktoré ako zubná lekárka dostávam. Záleží aké bielenie a akým spôsobom boli zuby vybielené. Profesionálne bielenie pomocou peroxidu v ambulancii vám vydrží aj dlhé roky, no je stále potrebné sa o zuby starať. Bielenie inými produktami nemusí vydržať dlho, niektoré pracujú na princípe dehydratácie skloviny. Výsledok je krátkodobý, predstavte si to ako mokrý a suchý piesok. Suchý je svetlejší a podobne je to aj so sklovinou. Ale len do doby, kým opäť nenaviaže do svojej štruktúry vodu. Pred tým, ako si dáte na zuby produkt na bielenie z drogérie sa zamyslite, akým spôsobom daný produkt vlastne funguje.

Škodí bielenie zubov?

Zubom škodí veľa vecí. Povlak, sladké veci, kyslé veci, škrípanie zubami, prehnaná starostlivosť. Každé bielenie je v istom zmysle zásah do zuba. Záleží aj, aké produkty na bielenie zubov použijete. Príliš častá aplikácia bieliacich setov na doma, ktoré majú zvýšený obsah kyselín alebo nedodržanie pokynov od výrobcu a prekračovanie odporúčanej dĺžky bielenia vám naozaj môže uškodiť.

Aby bolo bielenie bezpečné a neuškodilo vám, je potrebné do poslednej bodky dodržať pokyny zubného lekára alebo výrobcu. Používanie necertifikovaných produktov, ktoré neprešli klinickým testovaním môže zuby poškodiť, preto by ste si mali dávať pozor aj na to, čo objednáte z rôznych zahraničných eshopov. Bielenie u odborníka vám zuby nepoškodí, pretože všetky produkty prešli niekoľkoročným skúšaním, testovaním a vývojom, aby mohli byť k dispozícii.

Plomby, korunky a bielenie

Plomby a korunky bielenie nevybieli. Pokiaľ plánujete bielenie a máte v prednom úseku plomby, korunky, fazety, mostíky alebo implantáty, tak musíte myslieť na to, že keramiku a ani kompozitné živice, z ktorých sú plomby, peroxid a ani iné bielenie vybieliť nedokáže. Ak bielenie predsa postúpite, je možné, že estetický výsledok bude narušený protetikou a plombami, ktoré ostanú tmavšie. Riešením je jedine ich výmena.

Veľa ľudí trápi to, že po endodontickom ošetrení koreňových kanálikov  zub ostane po niekoľkých rokov tmavší. U niektorých ľudí dosiahne mŕtvy zub až tmavo šedý odtieň. Riešením je procedúra, ktorá sa volá vnútorné bielenie zuba. Časť plomby sa odvŕta, vloží sa peroxid na vnútorné bielenie zuba a utesní s plombou. O pár dní sa peroxid vyberie a podľa stavu farby zuba sa môže opakovať.

BONUS – na toto si dajte pozor!

Čo som našla na internete a odporúčam tieto veci neskúšať, pokiaľ chcete mať ešte zuby.

 • sóda bikarbóna
 • jablkový ocot namiesto ústnej vody. Nikdy by som si do úst nedala čistý ocot a nepreplachovala ním zuby.
 • jahody. Obsahujú ovocné kyseliny, pozor na ne!
 • citróny
 • soľ. Drhnutie zubov s kryštálmi soli môže poškrabať sklovinu.
 • priama aplikácia peroxidu (zdraviu nebezpečné!) a nikdy to neskúšajte!
 • kyselina citrónová
 • popol
 • šupky z pomaranča

Kombinácia alebo samostatné použitie vyššie spomínaných látok vám v lepšom prípade poškriabe sklovinu, v horšom prípade si ju rozpustíte a porušíte. Zuby sa môžu zdať dočasne bledšie, rýchlo však nadobudnú ešte horšiu farbu ako pôvodne. Celý proces môže spôsobiť stratu sklovinu, zubné erózie a zvýšiť citlivosť zubov. Skúste dať vaječnú škrupinu do octu a uvidíte, čo z nej zostane. Nič. A podobné nič vám môže zostať zo skloviny pri experimentovaní s babskými receptami.

© 2022 zapisnikzubarky.sk

Cookie je krátky textový súbor, ktorý do prehliadača odosielajú navštívené webové stránky. Súbory cookie sú dôležité. Bez nich by bolo prehliadanie webu oveľa zložitejšie. Cookie nám v žiadnom prípade neposkytujú prístup k vášmu počítaču alebo akýmkoľvek informáciam o Vás, okrem údajov, ktoré budete chcieť zdieľať s nami. Webovým stránkam umožňuje zapamätať si informácie o vašej návšteve, napríklad na ukladanie vašich predvolieb bezpečného vyhľadávania, na výber relevantných reklám, na sledovanie počtu návštevníkov na stránke, na zjednodušenie registrácie do nových služieb a na ochranu vašich údajov. Ďalšia návšteva stránok tak môže prebehnúť ľahšie a môže byť produktívnejšia. Aj napriek tomu máte možnosť cookies na tejto a iných stránkach zablokovať. Ako na to v najpoužívanejších prehliadačoch, sa dočítate na tejto stránke.