Ak čítate tento článok, pravdepodobne rozmýšľate, či používate správnu zubnú kefku. Na trhu je obrovské množstvo produktov od známych aj menej známych firiem. Ktorá kefka je správna? Je drahšia kefka lepšia ako tá lacnejšia? Alebo dokáže aj lacnejšia kefka plne uspokojiť nároky na čistenie zubov?
Ako zubnej lekárke mi prešlo cez ruky (alebo zuby) veľké množstvo kefiek. Priznám sa, že niektoré kefky som po už prvom použití vytriedila do skupiny „na kachličky v kúpeľni“ a neviem si predstaviť, že by som takúto kefku mala používať tri mesiace. V rôznych článkov o zuboch, ktoré sú na internete sa prízvukuje správny výber kefky, no len veľmi málo z nich napíše, prečo by mala kefka spĺňať isté kritériá. Posvietila som si preto na správny výber zubnej kefky, veď ako hovorím, zubná kefka je základom ústnej hygieny a zlá kefka narobí viac škody ako úžitku.
Na čo sa zamerať?
Pri voľbe zubnej kefky máte na výber štyri možnosti. Prvou je manuálna zubná kefka, druhou je manuálna kefka s vibrujúcou rukoväťou, treťou je sonická kefka a štvrtou je elektrická rotačná kefka. V tomto článku by som rada popísala správnu manuálnu zubnú kefku, pretože túto zatiaľ stále používa najväčšie percento ľudí na Slovensku.
Zubná kefka by mala spĺňať nasledovné parametre:
- pohodlné držanie – Zubná kefka musí mať takú rukoväť, aby sa vám dobre držala v ruke. Nezáleží na tom, či je rukovať celá plastová alebo je pogumovaná s protišmykovými drážkami, dôležité je, aby sa vám dobre držala v ruke a pohodlne sa vám s ňou narábalo. Dôležité je zohľadniť, či vyberáte kefku pre seba, malé dieťa alebo školáka. Menšie deti potrebujú menšiu rúčku, teenageri zase zvládnu manipulovať s klasickou kefkou určenou pre dospelých.
- malá hlavička – To, aby mala kefka malú hlavičku, je veľmi dôležité. Zubný oblúk je prirodzene ohnutý do tvaru paraboly, preto sa vám s menšou hlavičkou bude lepšie manipulovať najmä z vnútornej časti zubného oblúka. Veľa ľudí si zle čistí napríklad horné stoličky zo strany od líca. S veľkou hlavičkou by ste mohli mať problém sa do tejto oblasti zmestiť.
- rovno zastrihnuté štetinky – Kefka, ktorá nemá rovno zastihnuté štetinky, ale vyformované do rozličných vlniek vás prirodzene núti, aby ste s ňou viac tlačili, pretože pri jemnom dotyku sa zubov dotýka menej štetín. Riešením je rovno zastrihnutá malá hlavička. Teší ma, že čoraz viac firiem začína vyrábať takéto hlavičky. Nižšie nájdete aj môj test štetiniek, kde je znázornené, prečo je dobré používať kefku s rovno zastrihnutou hlavičkou.
- čo najviac štetín – Čím viac štetín kefka má, tým viac vlákien zotiera zubný povlak. Správna kefka má na obale napísané, koľko štetín má. Zdá sa vám, že je kefka na pohľad riedka? To je presne to, ako by kefka vyzerať nemala. Čím menej štetín, tým viac pohybov musíte s rukou urobiť, aby ste vyčistili povlak. V dnešnej dobe je štandard, aby mali kefky okolo 5.000 štetín, pre fajnšmekrov sa nájdu kefky s 10.000 štetinkami.
- mäkkosť – Tvrdá kefka alebo mäkká? Mojou odpoveďou je, že zvoliť by ste mali mäkkú kefku. Mäkká kefka je jemnejšia k ďasnám a ku sklovine zubov. Povlak, ktorý na zuboch vzniká je mäkká vrstva zložená z baktérií a ich produktov. Mäkká kefka poskytne dostatočnú silu na to, aby povlak zotrela. Zdá sa vám, že s mäkkou kefkou si nevyčistíte zuby dostatočne? Treba pohľadať mäkkú kefku s čo najvyšším počtom vlákien alebo zmeniť techniku. Zlá technika je najčastejším dôvodom, prečo majú ľudia pocit, že s mäkkou kefkou si nevedia vyčistiť zuby.
Tip na článok: Ako odstrániť zubný kameň?
- bez gumených častí medzi štetinami – Kefka s nimi možno vyzerá krajšie, no ja osobne nevidím dôvod, prečo by mala kefka mať medzi štetinami nejakú gumičku. V tom mieste mohli byť štetinky a kefka by bola hustejšia a efektívnejšia.
- cenovú reláciu a farbu kefky už nechám na vás, dôležité sú vyššie popísané parametre.

Test: Tvrdá kefka verzus mäkká kefka
Ak stále trváte na tom, že tvrdšia kefka je lepšia, vyskúšajte v kúpeľni malý test. Skúste si silou, akou si čistíte bežne zuby prejsť po chrbte ruky. Cítite ten enormný tlak? Tak presne takto sa cítia vaše ďasná, keď na ne tlačíte tvrdou kefkou. Au. Ak toto isté zopakujete s mäkkou hustou kefkou, pocítite rozdiel.
Problémy, ktoré si môžete privodiť používaním príliš tvrdej kefky:
- klinové defekty v sklovine zubov – Ide o defekty v úrovni ďasna. Vznikajú vtedy, ak pacient dlhodobo používa tvrdú kefku a vznikne ňou vodorovne šúchať po zuboch. Takýmto spôsobom si viete zošúchať sklovinu až do dentínu.
- odhalené krčky. Stále vyvíjaný tlak pri nevhodnej technike môže u niektorých ľudí až odhaliť zubné krčky. A takýto stav potom bolí na teplé, studené…
Tip na článok: Najčastejšie otázky o zubnom kaze
Mám kefku, čo s ňou ďalej?
Správne kefka nie je záruka úspechu. Môžete mať najdokonalejšiu kefku na svete, ak budete mať zlú techniku čistenia zubov, tak vám na nich povlak tak či tak zostane. Technika čistenia je veľmi dôležitá. V ambulancii sa mi stáva, že pacienti si celý svoj život čistia zuby nesprávne. Buď majú veľmi chaotickú techniku alebo robia pohyby, ktoré neefektívne čistia povlak.
Z tohto dôvodu som sa rozhodla natočiť vám videá, ako správne s kefkou čistiť. Nájdete aj najčastejšie chyby, ktoré ľudia pri čistení robia. Videá nájdete TU.

Len kefka nestačí
Každý zub má 5 plôšok. Vyčistením zubov len s kefkou si umyjete 3 z 5 plôšok. Ďalšie dve zostávajú skryté medzi zubami, nezabúdajte preto na čistenie s medzizubnou kefkou a nitkou. Na záver ešte dodám, že zubná kefka má po 3 mesiacoch používania za sebou minimálne 180 umytí, je plná baktérií a má zničené štetinky. Nezabúdajte preto kefku pravidelne meniť.